Chcesz by ogród wiosną wyglądał zjawiskowo? Posadź w nim ozdobne śliwy!

2023-04-13 9:00

Śliwy ozdobne to drzewka, których największymi walorami są pięknie wybarwione liście, ciekawy pokrój oraz liczne, białe lub różowe kwiaty. Śliwy ozdobne w ogrodach mogą mieć różne zastosowanie. Poznaj najpopularniejsze gatunki i odmiany ozdobnych śliw oraz warunki ich uprawy.

Śliwa wiśniowa 'Pissardii'
Autor: GettyImages Śliwa wiśniowa 'Pissardii'

Spis treści

  1. Śliwy ozdobne – najpopularniejsze gatunki
  2. Najpiękniejsze odmiany śliw ozdobnych
  3. Wymagania uprawowe śliw ozdobnych
  4. Zastosowanie śliw ozdobnych w ogrodzie

Drzewa owocowe przez lata były traktowane głównie jako rośliny użytkowe, dostarczające nam smacznych i wartościowych owoców. Z czasem jednak niektóre z nich okazały się również atrakcyjnymi roślinami ozdobnymi, dlatego coraz chętniej zaczęto wykorzystywać je w ogrodach jako drzewka ozdobne. Wśród nich jedno z pierwszych miejsc zajmuje śliwa. Wprawdzie jej odmiany wyprowadzone od śliwy domowej, będącej krzyżówką ałyczy i śliwy tarniny, to przede wszystkim rośliny użytkowe, ale już inne gatunki oraz ich odmiany, to piękne i atrakcyjne drzewka ozdobne.

Śliwy ozdobne – najpopularniejsze gatunki

Największymi walorami dekoracyjnymi śliw ozdobnych są przede wszystkim atrakcyjne, pięknie wybarwione liście, ciekawy pokrój oraz liczne, białe lub różowe kwiaty, często pojawiające się na pędach jeszcze przed rozwojem liści.

Do najpopularniejszych śliw ozdobnych należą:

  • śliwa wiśniowa (Prunus cerasifera),
  • śliwa dziecięca (Prunus xcistena),
  • śliwa karłowa odm. płożąca (Prunus pumila var. depressa),
  • śliwa japońska (Prunus salicina) - łącząca cechy ozdobne z użytkowymi.

Najpiękniejsze odmiany śliw ozdobnych

U ozdobnych odmian śliw, z wyjątkiem śliwy japońskiej i niektórych odmian śliwy wiśniowej (np. 'Hollywood'), owocowanie zdarza się natomiast dość rzadko i nie jest cechą dominującą.

Do najpiękniejszych odmian śliw ozdobnych należą:

  • śliwa wiśniowa 'Nigra' - nieduże drzewko, osiągające 3-5 m wysokości, o zwartej, owalnej koronie, ma duże, błyszczące, piłkowane na brzegach, ciemnopurpurowe liście i liczne, ciemnoróżowe, rozwijające się w kwietniu kwiaty, owoce są malutkie, czerwone, jadalne,
  • śliwa wiśniowa 'Pissardii' (inaczej 'Atropurpurea') - nieduże drzewko około 5 m wysokości o owalnej koronie, purpurowych pędach i czerwonobrązowych, błyszczących liściach; kwiaty są małe, jasnoróżowe, rozwijają się w kwietniu,
  • śliwa wiśniowa 'Hessei' - drzewko dorastające do około 5 m wysokości, o ciemnych, bordowo-fioletowo-brązowych pędach i oryginalnych powyginanych, pofalowanych i lekko zdeformowanych liściach, których blaszka może mieć różne odcienie koloru brązowego, bordowego i czerwonego oraz posiadać nieregularne, jasne plamki i przebarwienia; kwiaty są białe, rozwijają się w maju,
  • śliwa wiśniowa 'Złoty Obłok' - drzewko osiągające 5-7 m wysokości, o nieregularnej koronie oraz pięknych, złotożółtych liściach; kwiaty są białe, rozwijają się w maju,
  • śliwa dziecięca 'Crimson Dwarf' - niewielki krzew dorastający do około 2 m wysokości i podobnej szerokości; liście są duże, błyszczące, ciemnoczerwone lub bordowe, brzegi blaszki lekko wygięte do góry, pędy bordowe, kwiaty liczne, białe lub bladoróżowe, rozwijają się w maju,
  • śliwa karłowa odm. płożąca - krzew o płożących się, wzniesionych do góry pędach i zielonych, gęstych, błyszczących liściach, przebarwiających się jesienią na intensywnie czerwony kolor; kwiaty są białe, rozwijają się w kwietniu, owoce drobne, purpurowe.

Wymagania uprawowe śliw ozdobnych

Większość uprawianych w naszym kraju śliw ozdobnych to rośliny dużo bardziej odporne i mniej wymagające niż odmiany użytkowe śliwy domowej. Zarówno śliwa wiśniowa, jak i śliwa płożąca oraz śliwa dziecięca są dostatecznie odporne na niskie temperatury i nie są wybredne w stosunku do podłoża. Preferują wprawdzie gleby żyzne, próchnicze i lekko wilgotne, ale urosną też na każdej typowej glebie ogrodowej. Nie lubią jedynie gleb zimnych i podmokłych oraz posiadających skrajny odczyn pH.

Rośliny mogą także przetrwać chwilową suszę i niewielkie zasolenie podłoża. Dobrze radzą sobie również z suchym, zanieczyszczonym powietrzem miejskim. Nie są też zbyt podatne na choroby i dobrze znoszą cięcie. Najlepiej rosną i wybarwiają się w miejscach słonecznych lub lekko półcienistych, choć mogą rosnąć także w większym cieniu. Wyjątek stanowi śliwa dziecięca, która preferuje stanowiska słoneczne.

Do znacznie bardziej wymagających roślin należą natomiast śliwy japońskie, które są dość wrażliwe na mróz i wiosenne przymrozki oraz podatne na choroby. Drzewka mają też wysokie wymagania cieplne, dlatego oczekują stanowisk osłoniętych przed wiatrem, ciepłych i słonecznych (ich uprawę poleca się głównie w najcieplejszych rejonach Polski). Śliwy japońskie oczekują też dobrej jakości, żyznej, wilgotnej, próchniczej i przepuszczalnej gleby.

Zastosowanie śliw ozdobnych w ogrodzie

Śliwy ozdobne uprawiane w ogrodach mogą mieć różne zastosowanie.

  • Najczęściej wykorzystywane są jako pojedyncze nasadzenia lub sadzone w grupach jednogatunkowych.
  • Wiele śliw ozdobnych doskonale nadaje się także do tworzenia wielogatunkowych kompozycji ozdobnych, np. śliwy wiśniowe dobrze wyglądają w zestawieniu z dereniem białym, pęcherznicą kalinolistną, głogiem pośrednim, karłowymi odmianami brzozy, tawułami (japońskimi i szarymi), hortensjami ogrodowymi i bukietowymi, wiązem górskim 'Camperdownii' oraz wieloma krzewami iglastymi.
  • Śliwy ozdobne w formie drzewek znakomicie sprawdzają się też w roli szpalerów oraz formowanych żywopłotów.
  • Krzewiasta śliwa dziecięca znakomicie prezentuje się jako soliter, ale równie pięknie wygląda też w kompozycjach z innymi krzewami ozdobnymi lub bylinami.
  • Śliwa karłowa odm. płożąca to z kolei dokonała roślina okrywowa, nadająca się do wypełniania wolnych przestrzeni na rabatach ozdobnych.

Przeczytaj też:

Drzewa liściaste - czy znasz ich nazwy?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się to drzewo?
robinia
Nasi Partnerzy polecają