Aukuba japońska zachwyca liśćmi! Co zrobić, żeby ładnie rosła i dobrze przezimowała w ogrodzie?

2024-09-06 13:37

Aukuba japońska (Aucuba japonica) to zimozielony krzew naturalnie występujący w krajach orientalnych. Mimo egzotycznego pochodzenia aukuba nadaje się do uprawy w Polsce w cieplejszych rejonach. W ogrodzie ma wszechstronne zastosowanie. Co zrobić, aby aukuba dobrze rosła w ogrodzie?

Spis treści

  1. Jak wygląda aukuba japońska?
  2. Aukuba japońska - podstawowe wymagania uprawy
  3. Jak uprawiać aukubę japońską?
  4. Jak zabezpieczyć aukubę na zimę?
  5. Zastosowanie aukuby japońskiej w ogrodzie

Aukuba japońska (Aucuba japonica) pochodzi z Japonii, Chin i Korei, ale została zawleczona w inne rejony świata. W stanie dzikim spotyka się ją m.in. w USA, Australii i Nowej Zelandii. W Polsce to ozdobny gatunek widywany w przydomowych ogrodach oraz w parkach. Jakie ma atuty?

Jak wygląda aukuba japońska?

Aukuba japońska to zimozielony krzew średnio dorastający do 2 m wysokości. Wytwarza grube, sztywne pędy, pokryte skórzastymi, eliptycznymi liśćmi. Blaszki liściowe są ciemnozielone z licznymi kremowymi przebarwieniami.

Aukuba kwitnie wczesną wiosną, najczęściej od marca do kwietnia. Rozwijają się na wierzchołkach. Mają czerwono-purpurową barwę i są zebrane w wiechowate kwiatostany. Pod koniec wiosny lub lata przekształcają się w okrągłe, czerwone owoce. W Polsce ze względu na krótki sezon wegetacyjny niestety często nie dojrzewają. Krzew jest dwupienny, tzn. kwiaty męskie i żeńskie występują na oddzielnych egzemplarzach. Aby więc roślina obficie kwitła i owocowała, trzeba posadzić obok siebie co najmniej dwa egzemplarze – męski i żeński. Owoce i pozostałe części aukuby są trujące.

Aukuba japońska - podstawowe wymagania uprawy

Aukuba najlepiej rozwija się w miejscach lekko osłoniętych, zacisznych, ciepłych. Radzi sobie w półcieniu, ale słabiej kwitnie i owocuje. Nadmierne zacienienie powoduje również słabsze, mniej kontrastowe wybarwienie liści. Krzew nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, w takich warunkach może dochodzić do wysychania roślin i poparzenia liści.

Aukuba nie ma dużych wymagań względem podłoża. Ważne, żeby było umiarkowanie żyzne i przepuszczalne. Nie znosi gleb podmokłych i nieprzepuszczalnych. Ciężkie, gliniaste podłoża powinno się rozluźnić przed sadzeniem. Można wykonać również drenaż. Gatunek pochodzi z rejonów o łagodniejszym klimacie. W mroźne i bezśnieżne zimy może przemarzać - wymaga zabezpieczenia. Lepiej unikać uprawy w najchłodniejszych rejonach Polski.

Jak uprawiać aukubę japońską?

Aukubę najlepiej sadzić wiosną, dzięki temu ma więcej czasu na aklimatyzację.

  • Podlewanie aukuby. W czasie suszy powinno się ją podlewać (zarówno młode, jak i starsze okazy). Straty wody na wskutek parowania można ograniczyć przez ściółkowanie podłoża. Aukuba to gatunek zimozielony, który sporadycznie nawadnia się również zimą, w umiarkowanie ciepłe dni. Takie działanie zapobiegnie wystąpieniu suszy fizjologicznej. Nawożenie jest umiarkowane, można raz w sezonie zaaplikować nawozy wieloskładnikowe. Jeszcze lepsze będą nawozy organiczne (np. obornik).
  • Cięcie aukuby. Cięcie przeprowadza się na wiosnę, gdy minie ryzyko przymrozków. Pierwszy zabieg wykonuje się od razu po posadzeniu, pędy skraca się na 1/3 długości. Każdego roku powinno się usuwać pędy zaschnięte, uszkodzone, chore i wrastające do wnętrza korony. Aukuba jest dość odporna na choroby i szkodniki. Brązowienie liści może świadczyć o zaschnięciu (m.in. przez suszę fizjologiczną) lub przemarznięciu.
  • Rozmnażanie aukuby. Gatunek można rozmnożyć przez ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych.

Jak zabezpieczyć aukubę na zimę?

Krzewy aukuby powinno się chronić przed mrozem. Po nadejściu przymrozków zaleca się u podstawy pędu wysypać grubą, nawet kilkunastocentymetrową warstwę ściółki okrywającej. Rozwiązaniem jest również uprawa aukuby w pojemnikach i przenoszenie jesienią do chłodnego, jasnego pomieszczenia. Wtedy zaprzestaje się nawożenia a podlewanie ogranicza do minimum.

Aukuba japońska
Autor: GettyImages Aukuba japońska, podobnie jak inne zimozielone rośliny, jest ozdobą ogrodu przez cały rok

Zastosowanie aukuby japońskiej w ogrodzie

Aukuba japońska jest pożądanym gatunkiem w ogrodzie, gdyż jest ozdobna przez cały rok. Można ją wykorzystywać do tworzenia szpalerów i niewysokich żywopłotów. Efektownie prezentuje się sadzona przy murkach. Dobrze łączy się z innymi krzewami, bylinami i trawami ozdobnymi. Znajduje swoje miejsce w rabatach. Nadaje ogrodowi egzotycznego, orientalnego charakteru. Wprowadza „pstrokaty” koloryt. Egzemplarze uprawiane w pojemnikach ustawia się na balkonach i tarasach. Czasami uprawia się ją jako roślinę pokojową. W zbyt ciepłych warunkach jest jednak podatna na szkodniki.

Aukuba japońska to efektowny krzew, który jest dekoracją przez okrągły rok. Ma wszechstronne zastosowanie i warto wprowadzić go do ogrodu. Kluczem do sukcesu w uprawie jest odpowiednie zabezpieczenie przed zimą i systematyczne podlewanie.

#MuratorOgroduje: Jak stworzyć letni salon? Renowacja mebli ogrodowych
Materiał sponsorowany

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.