Anigozantos, czyli kangurza łapa - dekoracyjna roślina doniczkowa
Anigozantos to bardzo ciekawa roslina pochodząca z Australii, która u nas jest uprawiana jako roślina doniczkowa. Anigozantos jest także nazywany kangurzą łapą, ze względu na kształt kwiatów. Dowiedz się, jak uprawiać anigozantos w doniczce.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Anigozantos, czyli kangurza łapa, u nas jest uprawiana jako roślina doniczkowa
Anigozantos (łac. Anigozanthos) to bylina, która dziko rośnie w południowo-zachodniej Australii. W Polsce mozna ja kupić jako roślinę doniczkową do domowej uprawy.
Jak wygląda Anigozantos
Anigozantos tworzy wzniesione kępy, złożone z licznych liści, które tworzą gęste rozety wyrastające z podziemnego kłącza (kłącze ma zdolność magazynowania wody). Pojedyncze liście mają 30–40 cm długości, są dość sztywne, zielone bądź zielonoszare, czasem pokryte delikatnymi włoskami. Ze środka rozety liściowej wyrastają wysokie, wznoszące się ponad liście, bezlistne pędy kwiatostanowe, na wierzchołkach których tworzą się nieregularne kwiatostany, złożone z kilku do kilkunastu kwiatów. Pędy kwiatostanowe i kwiaty mogą być również pokryte delikatnym meszkiem z krótkich włosków, które w zależności od gatunku i odmiany mogą mieć różny kolor. Rurkowate kwiaty anigozantusa mają sześć płatków, a ich barwa może być różna: od białego wnętrza do niemal czarnej zewnętrznej części kielicha. U niektórych odmian występują kwiaty dwubarwne. Początkowo pąki kwiatowe są wzniesione, ale w miarę rozkwitania kwiatostany wyginają się ku dołowi, co sprawia, że kształtem zaczynają przypominać łapę kangura (stąd nazwa rośliny).
Jak uprawiać anigozantos w domu
Anigozantos jest dość łatwy w uprawie. Najlepiej rosnia na stanowisku jasnym. Roślina dobrze znosi zarówno bezpośrednie nasłonecznienie, jak i lekki półcień, ale najlepiej radzi sobie w świetle rozproszonym, dlatego najlepiej ustawić ją na parapecie okna zachodniego, wschodniego bądź w głębi pokoju o wystawie południowej. Zimą mozna anigozantos przenieść na parapecie południowego okna.Anizogantos jest dość odporny na niedobór wody w podłożu, dlatego należy go podlewać niezbyt wielkimi dawkami wody, a kolejny raz podlewać dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża w doniczce przeschnie. Roślina ta jest wrażliwa na zalewanie i jeśli podłoże w doniczce jest stale wilgotne Anigozantos choruje – zielone liście zaczynają więdnąć i najczęściej dochodzi do zagniwania systemu korzeniowego, a w efekcie do śmierci rośliny. Najlepszym podłożem do uprawy Anigozanthosa jest podłoże żyzne i przepuszczalne (można wykorzystać uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych, ewentualnie z domieszką piasku).Anigozantos zasila się nawozami uniwersalnymi lub nawozami dla roślin kwitnących od marca do sierpnia, połową dawki zalecanej na opakowaniu, dodawanej do każdego podlewania. Gdy korzenie całkowicie wypełnią wnętrze doniczki, roślinę należy przesadzić. Zabieg ten wykonujemy rzadko, co kilka lat, wiosną. Anigozantos nie lubi przesadzania, dlatego wykonujemy to tylko przy szczególnie silnie rozrośniętych egzemplarzach, a nowa doniczka może być większa o kilka rozmiarów, tak by wystarczyła roślinie na kolejne kilka lat uprawy. Anigozanthos rozmnaża się wegetatywnie, przez podział roślin i oddzielenie pojedynczych rozet liściowych silnie rozrośniętych kęp. Każda z oddzielonych rozet powinna mieć dobrze wykształcony system korzeniowy. Zabieg ten najlepiej przeprowadzać wiosną, podczas przesadzania roślin.
Anigozantos we florystyce
Efektowne kwiatostany anigozantosa są wykorzystywane jako kwiaty cięte – dodatek do bukietów i kompozycji florystycznych. Dzięki dostępności na rynku różnych gatunków i odmian tej rośliny, można ją uprawiać pojedynczo lub tworzyć kompozycje wielogatunkowe lub wieloodmianowe w jednym pojemniku.