Afelandra – ciekawa roślina doniczkowa. Problemy w uprawie afelandry

2014-12-23 15:46

Afelandra czworokątna jest rośliną doniczkową o ozdobnych liściach i kwiatach, dość trudną w uprawie. Nawet mimo starannej pielęgnacji zdarza się, że afelandra sprawia problemy. Poznaj problemy w uprawie afelandry.

afelandra
Autor: www.thinkstockphotos.com Afelandra czworokątna jest rośliną doniczkową dość trudną w uprawie

Sukces w uprawie afelandry czworokątnej (łac. Aphelandra squarossa) osiągniemy zapewniając roślinie odpowiednie warunki wzrostu i wcześnie reagując na zauważone objawy chorobowe lub pojawienie się szkodników.

Warunki uprawy afelandry

Afelandra najlepiej rośnie w miejscach o dużej ilości rozproszonego światła. Optymalne podłoże dla afelandry jest żyzne, o lekko kwaśnym odczynie. Sprawdzoną metodą przygotowanie właściwego podłoża jest zmieszanie standardowej ziemi dla roślin doniczkowych z piaskiem. Dodatkowo na dnie donicy warto ułożyć warstwę drenażową.

Jak pielęgnować afelandrę

Podczas pielęgnacji afelandry największym problemem może okazać się podlewanie oraz zapewnienie niskiej wilgotności powietrza. Roślinę należy podlewać latem kilka razy w tygodniu, a zimą raz w tygodniu. Podłoże w doniczce powinno być stale lekko wilgotne, gdyż afelandra gubi liście nawet przy krótkotrwałym przesuszeniu. Dobrym rozwiązaniem jest posadzenie rośliny w podwójnej donicy (z zewnętrzną zalaną wodą), pojemniku z automatycznym systemem nawadniania lub zastosowanie hydrożeli. Gatunek ten źle reaguje na podlewanie wodą pobraną bezpośrednio z kranu. Woda przed użyciem powinna odstać przez kilka godzin. Natomiast suche powietrze (i związana z tym wzmożona aktywność przędziorków) to utrapienie dla afelandry w okresie jesienno-zimowym. Roślinę należy więc regularnie zraszać. Oprócz tego w pomieszczeniu warto zamontować nawilżacze (elektroniczne, ceramiczne).

Szkodniki często atakujące afelandrę

  • Przędziorki – prowadzą do zwijania i opadania liści;
  • Mszyce – liście są zwinięte i lepkie;
  • Wełnowce – tworzą kępki watowatych narośli na spodniej części liści i na łodygach;
  • Tarczniki – często żerują przy nerwach liściowych.

W przypadku żerowania wymienionych owadów, zwykle skuteczne jest zastosowanie środków ochrony roślin (preparaty Provado, Confidor). Wełnowce i tarczniki można dość sprawnie usuwać także mechanicznie, za pomocą szmatki nawilżonej alkoholem.

afelandra
Autor: www.thinkstockphotos.com Afelandra czworokątna jest rośliną doniczkową dość trudną w uprawie