Żywopłot z kosodrzewiny - jak gęsto sadzić krzewy? [Porada eksperta]

2014-05-14 11:46

Chcę założyć żywopłot z kosodrzewiny. W jakiej odległości od siebie należy sadzić krzewy kosodrzewiny, aby utworzyły ładny żywopłot?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Od lat pisze i redaguje teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynuje ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Typowa kosodrzewina (zaliczane są tu dwie podstawowe odmiany: Pinus mugo var. mughus oraz Pinus mugo var. pumilio) to krzewy rozrastające się szeroko i nieregularnie, tworzące zarośla. Pierwsza po 30 latach może osiągnąć około 2 m wysokości (przy podobnej szerokości), a druga 1 m wysokości (przy szerokości 2 m). Charakteryzują się dużą zmiennością, więc trudno przewidzieć jak będą rosły poszczególne egzemplarze, zatem trudno jest określić odległości sadzenia w żywopłocie. Jeśli będą rosły zbyt blisko siebie, po kilku-kilkunastu latach zaczną nawzajem sobie przeszkadzać i niszczyć sąsiadujące gałęzie. Będą tracić igły i ogałacać się, a to sprawi, że taki żywopłot nie będzie wyglądał estetycznie. Sosna potrzebuje dużo światła i w gąszczu żywopłotowym się nie sprawdzi. Odmiany kosodrzewiny rozmnażane wegetatywnie mają zwarte formy, ale osiągają niewielkie rozmiary.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE