Zwijające się liście agawy [Porada eksperta]
Witam! Liście trzydziestoletniej agawy pozwijały się do środka. nie są grube i mięsiste, jak dawniej. Roślina stała przez ponad rok w ciemnym pomieszczeniu, a ostatnie lato spędziła na zewnątrz. Żadnej poprawy. Ostatnio wyjąłem ją z donicy, aby sprawdzić, co się tam dzieje. Ku mojemu zdziwieniu było bardzo mokro. nie wiem, czy odczekać i ja przesuszyć?
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Agawa potrzebuje dużo światła i nie lubi nadmiaru wilgoci w podłożu. Nie wiem w jakich warunkach spędziła lato - było dość wilgotne, więc może była zalewana wodą. Ważna dla oceny sytuacji jest też informacja, czy donica ma w dnie odpowiednio dużo otworów i warstwę drenażu (żwir, keramzyt) na dnie. Jeżeli nie ma jednego lub obu tych elementów, roślina może chorować. Mokre podłoże może oznaczać że chorują korzenie i nie pobierają wody w odpowiednim tempie. Niezależnie od przyczyny złego stanu rośliny warto teraz pozwolić jej dobrze przezimować. Jesienią agawa wchodzi w okres spoczynku. Należy umieścić ją w widnym, chłodnym pomieszczeniu i bardzo ograniczyć podlewanie (jeżeli temperatura będzie wynosić około 5°C można do marca podlać ją 2-3 razy). Jeżeli temperatura będzie wyższa, podlewać trzeba częściej. Podłoże powinno być lekko wilgotne (wierzchnia warstwa na głębokość ponad 1 centymetra powinna być sucha co najlepiej sprawdza się palcem). Na przełomie lutego i marca roślinę trzeba będzie przesadzić do nowego podłoża - najlepiej specjalnego dla kaktusów, obficie podlać, a gdy się ukorzeni (nie wcześniej niż po 3 tygodniach) zasilić nawozem dla kaktusów. Pod koniec maja warto wynieść ją do ogrodu w zaciszne, dobrze nasłonecznione miejsce. Warunkiem niezbędnym dobrego wzrostu agawy jest drenaż (warstwa 10-15 cm) oraz otwory w dnie donicy, którymi odpływa nadmiar wody.
Inne porady tego eksperta