Żółty nalot na sasankach - jaka jest przyczyna i jak z tym walczyć? Sprawdź, co radzi ekspert

2024-07-16 14:29

Dzień dobry. Od trzech lat co roku w sierpniu na sasankach pojawia się żółty nalot, jakby grzyb. Ogarnia po kolei wszystkie liście, po czym sasanki usychają. Na wiosnę pojawiają się bardzo słabiutkie. Co może być przyczyną? Na rabacie (słonecznej) rosną też lilie, goździki i portulaka - pisze nasza czytelniczka. Sprawdź, co radzi ekspert.

Sasanki

i

Autor: GettyImages Pulsatilla patens

Spis treści

  1. Sasanka. Stanowisko dla rośliny - jakie jest optymalne?
  2. Mączniak prawdziwy - jakie są jego objawy?
  3. Jak walczyć z mączniakiem prawdziwym?
#MuratorOgroduje: Oczko wodne
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany
Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Witam. Jeśli nalot na sasankach jest mączysty, może być to choroba grzybowa - mączniak prawdziwy. W takim przypadku można zastosować oprysk fungicydem, na przykład Baymat Ultra AE. Sasanki raczej rzadko chorują - trzeba zapewnić im właściwe warunki uprawy, czyli raczej suchą, przepuszczalną glebę i sporo słońca. Nadmiar wilgoci sprzyja rozwojowi chorób. Ponadto sasanki przeciętnie po około pięciu latach zamierają i warto wymienić je na nowe. Pozdrawiam

Inne porady tego eksperta

Sasanka. Stanowisko dla rośliny - jakie jest optymalne?

Sasanki potrzebują dużo światła - najlepiej posadzić je na stanowisku dobrze nasłonecznionym lub lekko zacienionym. Podłoże powinno być urodzajne, lekkie, suche i piaszczyste. Gleba, optymalnie o odczynie obojętnym lub zasadowym, nie powinna być zbyt wilgotna, warto więc zadbać o odpowiedni drenaż.

Zobacz także: Rośliny odporne na suszę: sprawdzone gatunki do ogrodu

Sasanki to wytrzymałe rośliny - dorosłe są odporne na mróz i dobrze znoszą suszę dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu. Ich bryła korzeniowa z z czasem mocno gęstnieje i po kilku latach korzenie należy przerzedzić.

Mączniak prawdziwy - jakie są jego objawy?

Rośliny zaatakowane mączniakiem mogą wyglądać, jakby ktoś obsypał je mąką - grzyb atakuje liście, pąki, pędy i owoce. Nalot to skupiska strzępek grzybni i zarodników. Nieleczona roślina zaatakowana przez mączniaka z czasem pokryje się kulistymi ciemnymi owocnikami grzyba, zaczną opadać liście. Przy dużym nasileniu mączniak może doprowadzić do obumarcia rośliny.

Jak walczyć z mączniakiem prawdziwym?

Mączniaka prawdziwego zwalczą wyłącznie odpowiednie preparaty - naturalne lub chemiczne fungicydy. Przy ich użyciu należy stosować wytyczne zawarte na instrukcji i pilnować terminów oprysku. Części roślin porażone przez grzyba należy usuwać i palić.

Opracowanie: redakcja serwisu