Żółknięcie pędów świerka pospolitego [Porada eksperta]

2013-01-10 12:56

Dzień dobry. W ogrodzie mam młodego świerka pospolitego. Do tej pory było wszystko w porządku, ale niedawno - jak stopniały śniegi - odkryłam, że większość starszych pędów żółknie. W Internecie znalazłam informację, że przyczyną może być zaatakowanie rośliny przez mszycę świerkową. W związku z tym mam pytanie: czy zwalcza się ją podobnie jak mszycę "normalną"? Proszę o domowy sposób pozbycia się mszyc.

Świerk pospolity
Autor: GettyImages Świerk pospolity
Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Mszyca świerkowa zielona (Elatobium abietinum) odbywa pełen cykl rozwojowy na świerku. W połowie kwietnia z zimujących na pędach jaj wylęgają się larwy, z których rozwijają się bezskrzydłe samice dające początek uskrzydlonym koloniom. Największą liczebność mszyc obserwujemy na przełomie kwietnia i maja. Pierwszy oprysk należy wykonać przed ruszeniem wegetacji, po zaobserwowaniu pierwszych kolonii szkodnika. Najbardziej charakterystycznym i najlepszym okresem jest pora kwitnienia forsycji. Oprysk wykonajmy po południu lub wieczorem, ostre słońce może bowiem spalić rośliny. Najlepszym preparatem w przypadku tego szkodnika, jak również innych mszyc będzie Pirimor lub Pirimix (są to preparaty selektywne, zwalczające tylko mszyce). Nie zagrożą one w naszym ogrodzie owadom pożytecznym: biedronkom i złotookom - naturalnym wrogom mszyc. Zaatakowane rośliny należy nawieźć i obficie je podlać, aby je wzmocnić i przyspieszyć ich wzrost, który spowoduje choć częściowe zasłonięcie ubytków w igliwiu. Ciekawym rozwiązaniem w walce zarówno z mszycami, jak i innymi szkodnikami, może okazać się zastosowanie mięty. Owady te podobno źle znoszą jej obecność. Posadźmy ją więc blisko naszych roślin bądź rozłóżmy między pędami. Podobne substancje jak mięta, niekorzystnie działające na mszyce, zawierają także krwawnik, pokrzywa zwyczajna, bieluń dziędzierzawa, wrotycz pospolity, lulek czarny i rumianek pospolity.

Inne porady tego eksperta