Żółknięcie i opadanie igieł świerka [Porada eksperta]

2013-01-10 12:51

Witam. Z moimi 25-letnimi świerkami dzieje się coś niedobrego. Igły zaczęły żółknąć i opadać. Ponadto na pniach pokazały się żywiczne nacieki. Czy jest jakaś szansa żeby je uratować?

Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Groźną chorobą świerków jest brunatnienie igieł świerka, choroba, którą wywołuje grzyb Rhizosphera kalkhoffii. Grzyb ten atakuje różne gatunki świerka i w każdym okresie wzrostu świerka. Pierwsze symptomy choroby pojawiają się wiosną na igłach dolnych gałęzi. Objawy rozszerzają się stopniowo na coraz wyżej położone pędy. Niekiedy uwidaczniają się ok. 1 m od podstawy pnia i wtedy w koronie mogą powstać charakterystyczne dziury po opadnięciu igieł. Pod koniec lata (teraz), na tegorocznych igłach pojawiają się żółte, cętkowane plamy, które potem (zwykle pod koniec zimy) brązowieją, a chore igły opadają latem i jesienią. Jeśli defoliacja (=opadanie igieł) powtarza się w ciągu kilku sezonów, wtedy pędy zamierają. Grzyb zimuje w chorych igłach na drzewie lub w opadłych igłach. Zwalczanie grzyba atakującego duże drzewa nie jest łatwe. Wiosną, z chwilą ukazywania się nowych pędów i przy częstych opadach deszczu, należy opryskiwać rośliny stosując Sportak Alpha 380EC (0,05%), Topsin M 70WP albo Topas MZ 61WP (0,1%). Inna rada, trochę spóźniona, to zalecenie unikania zbyt gęstych nasadzeń oraz zwilżania roślin podczas podlewania. Ale co robić, gdy ciągle pada ... Igły żółkną i masowo opadają u drzew, którym zaszkodziły niskie temperatury zimą. Mówimy wtedy o "uszkodzeniach mrozowych". Oprócz tego powszechne jest "jesienne przebarwienie igieł" na drzewach nie zrzucających igieł na zimę. Na świerkach i sosnach można stwierdzić brązowienie igieł na ubiegłorocznych i starszych pędach. Takie igły stopniowo lub jednorazowo masowo opadają w czasie silnych wiatrów. Nie ma sposobu na to zjawisko. Jest to choroba nieinfekcyjna, którą może spowodować wiele czynników, m.in. brak wody, zanieczyszczenie powietrza.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.