Żółknięcie czosnku [Porada eksperta]

2013-01-10 13:08

Mój czosnek żółknie? Zarówno ten posadzony jesienią jak i wiosną. Niektóre bulwy są całe wysuszone i zwisają z nich tylko żółte liście. Jak temu zapobiegać ,jak uratować całą rabatę czosnku? Najprawdopodobniej jest to śmietka cebulanka. Dokładnie obejrzałem czosnek ,łatwo wyszedł z ziemi i były na nim larwy białej barwy muchówki. Pewna część czosnku jeszcze nie żółknie ,czy da się ją jeszcze uratować? Czym zwalczyć tego szkodnika, jakimi opryskami, jak to zrobić? Proszę o przedstawienie wszystkich możliwych wariantów działania i o konkretne środki i substancje. Jak się zabezpieczyć przed szkodnikiem za rok?

Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Przede wszystkim w kolejnych latach nie należy uprawiać czosnku ani innych warzyw cebulowych na tym samym miejscu, a dodatkowo teren, gdzie będzie rósł czosnek w kolejnych latach powinien być w sporym oddaleniu od miejsca zeszłorocznej uprawy. Ponad to ząbki czosnku przeznaczone do sadzenia powinny być zaprawione preparatami grzybo i owadobójczymi. Dobrą kombinacją może być zaprawianie na sucho preparatem Marshal 250 DS (specjalistyczna zaprawa na śmietki, stosować zgodnie z etykietą informacyjną) w połączeniu z jednym z preparatów grzybobójczych np. Zaprawa Funaben T (w ilości 4–6 g/kg ząbków) oraz Sarfun T 450 FS (2–5 ml/kg) lub Sarfun T 65 DS (4–6 g/kg). W tegorocznej uprawie należy usunąć i zniszczyć wszystkie porażone rośliny, a te, które nie mają jeszcze widocznych objawów ataku larw szkodnika należy opryskać preparatem owadobójczym Nurelle D 550 EC (dawki zgodne z informacją na ulotce). Wprawdzie na użycie tego środka może być juz dość późno (standardowo stosuje się go około połowy maja), ale jeśli w glebie są jeszcze larwy, powinno udać się je zwalczyć. Biorąc pod uwagę ten preparat należy pamiętać, aby nie spożywać opryskanego czosnku przez minimum 21 dni od momentu oprysku, ponieważ tyle wynosi okres karencji dla tego środka. Życzę powodzenia!

Inne porady tego eksperta