Żółknący świerk i sosna [Porada eksperta]
Witam. W ogrodzie mam dużo drzew iglastych. Dwa z nich - różnych gatunków - zaczęły żółknąć, jakby schnąć i jedno z nich zaczęło gubić igły. Niestety kompletnie nie znam się na drzewach, jedno z nich to sosna, a drugie to świerk lub jodła. Bardzo proszę o pomoc.
Autor: thinkstockphotos.com
Świerk pospolity Picea abies to popularne choinki, dość szybko rosnące. Nadaje się do aranżacji ogrodu w każdym stylu.
Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.
Witam, drzewo ze srebrnymi igłami to świerk kłujący (Picea pungens)i prawdopodobnie został zaatakowany podczas sezonu przez przędziorki lub mszyce świerkowe. W tej chwili można wykonać profilaktyczny oprysk środkami na bazie oleju parafinowego (np. Promanal lub Treol), które zapobiegają rozwojowi szkodników w przyszłym sezonie. Zabieg ten powtarza się także na przedwiośniu (gdy temperatura powietrza wynosi 10-12 stopni). Podczas sezonu wegetacyjnego przędziorki zwalczamy w maju i czerwcu np. środkiem Magus, a mszyce np. środkiem Mospilan. Drzewo na drugiej fotografii to sosna, prawdopodobnie sosna czarna. Brązowienie i opadanie igieł na jesień to u sosen zupełnie normalne zjawisko, wiec nie trzeba się nim specjalnie martwić. Jeśli jednak igły brązowieją przez cały sezon, może to być objawem chorób grzybowych (np. osutki). W tej chwili nie ma sensu już wykonywać oprysków, ponieważ jest zbyt chłodno, aby środki zadziałały. Wiosną warto kilkakrotnie opryskać drzewo (w miarę możliwości) środkami Antracol lub Dithane. Pozdrawiam
Inne porady tego eksperta