Żółknące liście storczyka [Porada eksperta]

2013-01-10 13:05

Witam, mam pytanie dotyczące mojego storczyka. Zaczęły mu żółknąć liście, z tego co zdążyłam przeczytać, może to być spowodowane przesuszeniem lub przelaniem. Wydaje mi się, że to nie dotknęło mojego kwiatuszka, natomiast bardzo podniósł swoją bulwę korzeniową do góry, tzn. korzenie bardzo "wystrzeliły" do góry i bardzo mało osadzony jest w podłożu, właściwie prawie "wyszedł" do góry. Czy powinnam go przesadzić, "zabronić" mu wychodzi do góry?

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Przede wszystkim chciałabym wiedzieć jaki to storczyk. Bo co innego oznacza żółknięcie liści u Phalaenopsis, a co innego u np. Dendrobium. Sądząc po opisie "zachowania się" korzeni, podejrzewam, że jest to Phalaenopsis. Te rośliny często gubią najstarsze liście i na ogół jest zupełnie normalne, o ile wyrastają nowe. Czy roślina jest zalana czy zasuszona można stwierdzić po wyjęciu bryły korzeniowej z doniczki i ocenie korzeni, które dla roślin epifitycznych są najważniejsze. Jeżeli korzenie powietrzne wyrastają poza doniczkę, to proszę nie starać się ich upchać do doniczki, ale zapewnić im podwyższoną wilgotność, bo poprzez welamen (specyficzna warstwa komórek na korzeniach chłonąca wodę z otoczenia) właśnie roślina pobiera dodatkową wilgoć. Można spróbować przesadzić do minimalnie większej doniczki, o ile będzie taka potrzeba, po wyjęciu ze starej doniczki i usunięciu suchych lub zgniłych korzeni. Te rośliny lubią mieć ciasno w doniczkach.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.