Żółknięcie i zawijanie się liści róży [Porada eksperta]
Mam cztery róże ogrodowe, posadzone przy ścianie domu, gdzie słońce intensywnie operuje na róże przez około 4 godziny. Na liściach róży pnącej pojawiły się żółte plamy, które zaczynają się na krawędziach liścia, przechodząc do głównego nerwu liścia. Towarzyszą im rdzawobrązowe plamy w różnych miejscach. Ponadto liście młodych pędów są lekko bordowe przy krańcach i zawijają się, mimo że nie widzę żadnych szkodników typu Tutkarz cygarowiec. Pozostałe trzy róże to róże wielkokwiatowe, przy czym u jednej z nich żółkną i obumierają liście od spodu krzewu. Rośliny są podlewane w zależności od tego, czy ziemia na powierzchni jest sucha (czyli co 5-7 dni). Ponadto nawożone są co około 2 tygodnie nawozami zawierającymi azot, fosfor i potas.
Autor: Andrzej T. Papliński
Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.
Przedstawione objawy na krzewach róż mogą świadczyć o wystąpieniu choroby grzybowej lub niedoborze wapnia. Ja skłaniałbym się ku tej drugiej przyczynie, chociaż na wszelki wypadek nie zaszkodzi potraktować róże fungicydem. Przy niedoborze wapnia krawędzie liści żółkną, a w różnych częściach blaszki mogą pojawiać się brunatnawe plamy. Starsze, lepiej rozwinięte liście mogą się zwijać. Trzeba pamiętać, że przy intensywnym nawożeniu może dojść do wzajemnego "blokowania" niektórych pierwiastków. Sproszę sprawdzić odczyn gleby (np. za pomocą mierników - dostępnych w sklepach ogrodniczych). Jeśli odczyn jest mocno zasadowy, podłoże trzeba "uzdatnić" nawozem wapniowym. Najszybciej jednak roślinie można dostarczyć konkretnego pierwiastka, stosując nawóz dolistny. Później natomiast proponuję ograniczyć już nieco nawożenie.
Inne porady tego eksperta