Zasychanie liści berberysu [Porada eksperta]
Rok temu założyłam żywopłot z berberysów Thunberga. W ogrodzie mam glebę gliniastą. Rośliny rosną na stanowisku słonecznym. W tym roku wiosną je przycięłam i do tej pory rosły bez problemu, ale pojedyncze sztuki zaczynają mieć suche liście na całych gałęziach. Jeden zasechł już prawie cały, a pozostałe trzy maja na razie pojedyncze pędy z suchymi liśćmi. Nie ma na nich nalotu, plamek, ani nic co mogłoby mnie naprowadzić na jakąś chorobę lub szkodnika. Proszę o pomoc.
Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.
Przyczyną jest choroba zwana zamieraniem pędów, którą wywołuje grzyb Coniothyrium fuckelii. Na zakażenie podatne są szczególnie pędy uszkodzone przez mróz lub szkodniki, a w omawianym przypadku - przycięte. Należy sprawdzić, czy na pędach pojawiają się brązowe plamy, które stopniowo rozszerzają się wzdłuż pędu, a także na jego obwodzie. Liście powyżej takiego miejsca więdną i zamierają. Chory pęd należy podłużnie przekroić - wtedy uwidoczni się brązowa zgnilizna kory i drewna. Należy unikać ranienia pędów w czasie prac pielęgnacyjnych, systematycznie zwalczać szkodniki uszkadzające pędy, krzewy sadzić na stanowiskach zapewniających prawidłowy wzrost, podlewając nie zraszać całych roślin, a kierować strumień wody bezpośrednio do podłoża lub nawadniać kropelkowo. Po cięciu krzewów rosnących w żywopłotach oraz po stwierdzeniu objawów chorobowych opryskiwać rośliny raz lub dwukrotnie co 10 dni stosując: Baycor 300 EC (0,2%), Rovral 50 WP (0,1%), Rovral Flo 255 SC (0,2%), Sarfun 500 SC (0,1%) lub Topsin M 70 WP (0,08%).
Polecany artykuł:
Inne porady tego eksperta