Zamieranie młodych pędów świerka [Porada eksperta]

2013-01-10 12:56

W ubiegłym roku kupiłem kilka świerków klujących. Obecnie na niektórych drzewach zamarły przyrosty ubiegłoroczne. Badając zaschnięte pędy stwierdziłem, że w środku pędu zagnieździł się jakiś szkodnik. Z niektórych korytarzy już wyleciał, bo są puste. Proszę o podpowiedź, jak uratować ładne drzewka.

Świerk biały
Autor: GettyImages Odmiana 'Conica' świerka białego to jedna z propozycji nawet do małego ogrodu
Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Przyczyną zamierania ubiegłorocznych przyrostów pędów może być i choroba, i szkodniki. Jeśli przyczyną jest choroba, to należy zwrócić uwagę, czy na wiosnę pojawiają się zmiany na igłach dolnych gałęzi. Objawy te później rozszerzają się na coraz wyżej położone pędy. Czasem uwidaczniają się 1 m od podstawy pnia i wtedy w koronie mogą powstać charakterystyczne dziury po opadnięciu igieł. Pod koniec lata na tegorocznych igłach pojawiają się żółte, cętkowane plamy, które wkrótce, zwykle pod koniec zimy, brązowieją, a chore igły opadają latem i jesienią. Jeśli defoliacja powtarza się w ciągu kilku sezonów, pędy zamierają. Opisane objawy dotyczą choroby zwanej brunatnieniem igieł świerka, a wywołuje ją grzyb o nazwie Rhizosphaera kalhoffii. Atakuje on różne gatunki świerka, sosny i jedlicy. Podatnym jest świerk kłujący (Picea pungens). W celu ograniczenia skutków choroby należy unikać zbyt gęstych nasadzeń oraz zwilżania roślin przy podlewaniu. Wiosną, z chwilą ukazywania się nowych pędów oraz przy częstych opadach deszczu, należy świerk opryskać jednym ze środków ochrony roślin: Sportak Alpha 380 EC (0.05%), Topsin M 70 WP, Topas MZ 61 WP (0.1%). W młodych pędach świerka zwykle nie rozwijają się owady, które są uciążliwymi szkodnikami uprawianych świerków. Aby poznać, co żerowało wewnątrz gałązek, potrzebuję poznać więcej szczegółów.

Inne porady tego eksperta