Spis treści
- Z jakich roślin stworzyć dwubarwny żywopłot?
- Jak przycinać dwubarwny żywopłot?
- Jak sadzić rośliny na żywopłot?

Redakcja serwisu odpowiada na pytania dotyczące ogrodu i roślin.
Z jakich roślin stworzyć dwubarwny żywopłot?
Nietypowy dwubarwny żywopłot uzyskuje się, sadząc obok siebie rośliny różniące się kolorem liści. Planując taki żywopłot, należy wybierać rośliny o podobnych liściach i zbliżonej sile wzrostu. Dobrze rosną obok siebie różnolistne odmiany roślin tego samego gatunku, na przykład:
- ligustr pospolity i jego złocista odmiana 'Aureum';
- jaśminowiec wonny i żółtolistna odmiana 'Aureus';
- berberys Thunberga i jego liczne odmiany: czerwonolistna 'Atropurpurea', pstrolistna czerwono-żółta 'Golden Ring', czerwono-biała 'Rose Glow' i zielono-biała 'Kelleriis';
- pęcherznica kalinolistna i jej odmiany: żółtolistna 'Luteus' i czerwonolistna 'Diabolo'.
Jak przycinać dwubarwny żywopłot?
Taki barwny żywopłot powinien być regularnie, nawet kilkakrotnie w ciągu roku, przycinany. Po pierwsze dlatego, że przyciąga wzrok i jako taki powinien być nienaganny, po drugie, w czasie strzyżenia można korygować rozrastanie się roślin należących do różnych odmian, nie dopuszczając, by jedna z nich zagłuszyła drugą.
Tekst: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Jak sadzić rośliny na żywopłot?
Na początek należy wyznaczyć szeroki pas ziemi (50-70 cm), dokładnie go oczyścić i przekopać na głębokość szpadla. W zależności od gatunków wykopuje się pod rośliny pojedyncze dołki lub jeden długi rów. Na dnie warto dać warstwę żyznej gleby i kompostu. Przed sadzeniem warto namoczyć korzenie w wodzie przez około dobę.
Sadzenie należy wykonywać tak, aby sadzonki znajdowały się pod kątem prostym w stosunku do powierzchni gleby. Rośliny po posadzeniu trzeba obficie podlać. W przypadku roślin zimozielonych nawadniać należy także zimą – w umiarkowanie ciepłe dni. Warto rozłożyć wokół posadzonych roślin grubą warstwę ściółki organicznej (zapobiegnie wysychaniu gleby, ograniczy zachwaszczenie i ochroni korzenie przed mrozem).
Odległość między roślinami w żywopłocie zależy od gatunku lub odmiany. W żywopłotach rośliny sadzi się w dużym „ścisku”. Przy niskich żywopłotach sadzonki umieszcza się obok siebie nawet co 10-15 cm, średnio wysokich co 20-25 cm przy wysokich co 20-50 cm. Ważna jest także odległość od ogrodzenia – w przypadku drzew i większych krzewów powinna wynosić co najmniej 50 cm.
Poznaj najlepsze gatunki krzewów liściastych zimozielonych

Inne porady tego eksperta