Wysiew nasion kwiatów, sadzenie bylin [Porada eksperta]

2013-01-10 13:06

Witam serdecznie. Czy nasiona kwiatów można wysiewać bezpośrednio do ziemi? Na przykład nasiona bratka: czy jest potrzebna odpowiednia gleba, ile nasion potrzeba wysiać żeby wyrosła jedna roślina. Czy gdy sadzimy byliny zakupione w doniczkach, to należy wysadzać je do jakiejś specjalnej ziemi, czy wystarczy ta, która jest w doniczce?

Przechowywanie nasion
Autor: GettyImages Zebrane z roślin ogrodowych nasiona należy odpowiednio przygotować do przechowywania
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Nasiona roślin wysiewa się bezpośrednio do ziemi (do gruntu w ogrodzie albo do skrzyneczek lub kuwet). Z jednego nasionka wyrasta zawsze jedna roślina, ale zdarza się, że z powodu złych warunków przechowywania, albo zbyt długiego przechowywania nasiona tracą swoją zdolność kiełkowania – wtedy nic z nich nie wyrasta. Dlatego, zwłaszcza jeśli są to takie drobne nasiona jak bratka, wysiewa się je dość gęsto, rządkiem bądź rozsypując je na powierzchni, a potem gdy mają po 4 listki przerywa, czyli wyrywa część roślinek, a pozostawia najsilniejsze. Bratek jest rośliną dwuletnią, co oznacza, że w pierwszym roku po wysianiu utworzy rozetki liści (małe rośliny), a zakwitnie zazwyczaj dopiero w roku następnym (choć bywa, ze pierwsze kwiaty pojawiają się już jesienią – to zależy od odmiany). W związku z tym najlepiej wysiać bratki na specjalnej grządce wiosną (maj-czerwiec), a jesienią albo wiosną kolejnego roku przenieść na rabatę właściwą. Na opakowaniach nasion podawany jest zawsze sposób postępowania. Rośliny kupione w doniczkach sadzimy do przygotowanego wcześniej podłoża (ziemi w ogrodzie, jeśli jest żyzna i dość przepuszczalna) przekopujemy, wyrównujemy i sadzimy w dołkach nieco większych niż bryły korzeniowe wyjęte delikatnie z doniczek. Nie powinny się rozsypać, warto więc wcześniej rośliny podlać. Ziemię ugniatamy wokół nasady rośliny tak, by powstało niewielkie zagłębienie nad korzeniami. Jeżeli ziemia jest niezbyt urodzajna, warto dodać do niej kompost albo żyzne podłoże (uniwersalne albo specjalistyczne przeznaczone dla danego rodzaju lub grupy roślin) kupione w sklepie ogrodniczym. Można też wymienić całą ziemię na rabacie (na głębokość około 20 cm). Jeżeli sadzimy w mało urodzajnej ziemi większe rośliny lepiej przygotować dołek średnicy i głębokości o kilka (np. 5-10 cm) większej niż doniczka, na dno nasypać warstwę żyznego podłoża lub kompostu, umieścić w dołku bryłę korzeniowa wyjętą z doniczki i zasypać wolną przestrzeń podłożem (takim jak na dnie). W sklepach i działach ogrodniczych w supermarketach można kupić uniwersalne podłoże ogrodnicze (nazwy są rozmaite: ziemia do kwiatów, do roślin ozdobnych itp.), bo większość roślin najlepiej rośnie w podłożu o odczynie obojętnym. Ale są też specjalnie przygotowane podłoża dla poszczególnych grup roślin – zawierają odpowiednie dodatki nawozowe, mają właściwą kwasowość (to ważne szczególnie dla wrzosów i wrzośców, różaneczników i azalii, hortensji, borówek i żurawin – bo lubią podłoże kwaśne czyli o pH 4,5-5,5).

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają