Wierzba Hakuro Nishiki - zmieranie liści [Porada eksperta]
W ubiegłym roku posadziłam dwie wierzby Hakuro Nishiki. Miały ładne liście, rozwijały się dobrze. W tym roku jedna z wierzb nie wypuściła ani jednego liścia, a druga ledwo wypuściła liście, a od razu uschły. Mieszkamy na terenie gliniastym, nie wydaje mi się, żeby było za sucho. Ponadto, wierzby wyglądają jakby miały lekko białawy nalot na gałęziach. Przycięłam ich gałęzie i w środku wyglądają na żywe, ale nadal nic nie wypuściły. Czy to jakaś choroba? Czy można je jeszcze uratować? U sąsiadów jest identyczna sytuacja z takim drzewkiem.
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Takie zamieranie młodych pędów wierzby Hakuro Nishiki sugeruje nadmiar wody w podłożu. Być może wiosną przez jakiś czas woda utrzymywała się zbyt długo wokół korzeni i to sprawiło, że wierzba się dusiła. To prawdopodobne, gdy gleba jest gliniasta – może warstwa nieprzepuszczalna jest na tyle płytko, że zagroziła korzeniom. Inną przyczyną zamierania liści (brązowienia i zasychania) jest ostre wiosenne słońce, które pali młode liście. Jeszcze inna przyczyną może być wczesnowiosenna susza – właśnie wiosną zdarza się, że podłoże przesycha a potem jest gwałtownie zalane przez silne opady. Jest też kilka chorób groźnych dla wierzb - na przykład parch wierzby (liście czernieją jakby były spalone i zamierają), zamieranie pędów.(pędy więdną i zasychają), rdze (plamy na górnej i rdzawe grudki na dolnej stronie liści) – ale opisane objawy nie wskazują na żadną z tych chorób. Często jest tak, że dwie takie same rośliny inaczej reagują na infekcje i jedna żyje, druga zamiera. Cięcie powinno pomóc. Ciąć można do końca sierpnia. Żeby wyeliminować ewentualną chorobę, można rośliny opryskać jednym z dostępnych na rynku środków grzybobójczych, np. Amistar, Dithane, Score lub Topsin.
Inne porady tego eksperta