Wierzba Hakuro Nishiki - zmieranie liści [Porada eksperta]

2015-06-29 13:10

W ubiegłym roku posadziłam dwie wierzby Hakuro Nishiki. Miały ładne liście, rozwijały się dobrze. W tym roku jedna z wierzb nie wypuściła ani jednego liścia, a druga ledwo wypuściła liście, a od razu uschły. Mieszkamy na terenie gliniastym, nie wydaje mi się, żeby było za sucho. Ponadto, wierzby wyglądają jakby miały lekko białawy nalot na gałęziach. Przycięłam ich gałęzie i w środku wyglądają na żywe, ale nadal nic nie wypuściły. Czy to jakaś choroba? Czy można je jeszcze uratować? U sąsiadów jest identyczna sytuacja z takim drzewkiem.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Takie zamieranie młodych pędów wierzby Hakuro Nishiki sugeruje nadmiar wody w podłożu. Być może wiosną przez jakiś czas woda utrzymywała się zbyt długo wokół korzeni i to sprawiło, że wierzba się dusiła. To prawdopodobne, gdy gleba jest gliniasta – może warstwa nieprzepuszczalna jest na tyle płytko, że zagroziła korzeniom. Inną przyczyną zamierania liści (brązowienia i zasychania) jest ostre wiosenne słońce, które pali młode liście. Jeszcze inna przyczyną może być wczesnowiosenna susza – właśnie wiosną zdarza się, że podłoże przesycha a potem jest gwałtownie zalane przez silne opady. Jest też kilka chorób groźnych dla wierzb - na przykład parch wierzby (liście czernieją jakby były spalone i zamierają), zamieranie pędów.(pędy więdną i zasychają), rdze (plamy na górnej i rdzawe grudki na dolnej stronie liści) – ale opisane objawy nie wskazują na żadną z tych chorób. Często jest tak, że dwie takie same rośliny inaczej reagują na infekcje i jedna żyje, druga zamiera. Cięcie powinno pomóc. Ciąć można do końca sierpnia. Żeby wyeliminować ewentualną chorobę, można rośliny opryskać jednym z dostępnych na rynku środków grzybobójczych, np. Amistar, Dithane, Score lub Topsin.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.