Usychające pędy krzewów ozdobnych [Porada eksperta]

2013-02-15 13:53

W moim ogrodzie roślinom usychają pędy. Zaczęło się od złotlinu, któremu zwiędły wiosną wszystkie nowe przyrosty, potem sąsiednia róża. Oba krzewy obumarły. Potem na berberysach zauważałam często uschniętą gałązkę. Pryskałam Topsinem kilka razy i na jakiś czas pomogło. Teraz objawy dotknęły kolkwicji chińskiej, tawuły, pęcherznicy, zadrzewni a nawet kuklik szkarłatny, nagle uwiądł.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Przyczyn może być kilka. Trudno określić nie znając warunków wegetacji poszczególnych roślin. Tegoroczna zima była bardzo trudna i wiele roślin wymarzło. Wiosną doszedł do tego wysoki poziom wód gruntowych i wiele roślin rozpoczęło wegetację (wypuściły nowe pędy), ale nie dały rady...i pędy zwiędły, a rośliny zamarły. Przyczyna zamierania pędów, a potem całych roślin może też być fytoftoroza - groźna choroba grzybowa, którą trudno zwalczać, i która atakuje coraz nowe gatunki i rodzaje roślin (zaczęło się kilka lat temu od żywotników) - ratunkiem może być opryskiwanie preparatem z pestek grejfruta (Biosept 33 SL) - być może nie uratuje roślin już silnie zaatakowanych, ale podlewanie i opryskiwanie działa profilaktycznie. Jest tez skuteczny w zwalczaniu chorób bakteryjnych i wirusowych. Pędy mogą też więdnąć, gdy zostaną zaatakowane przez mszyce i ich larwy, które wysysają sok z pędów i liści, a niekiedy z korzeni. Warto starannie (np. z lupą) obejrzeć rośliny – jeżeli widać na nich kolonie małych owadów – opryskać specjalnym preparatem chemicznym albo zrobić napar samodzielnie (ząbek czosnku na litr wody, pozostawić na kilka godzin i opryskać starannie rośliny).

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają