Usychające liście czereśni [Porada eksperta]

2013-01-10 12:59

Kupiłem tego roku wiosną czereśnię kolumnową i nektarynę. Czereśnia wypuściła na wiosnę liście, które teraz żółkną i usychają. Stało się to po intensywnych opadach. Podobnie dzieje się z nektaryną. Jak temu zapobiec?

Czereśnia 'Burlat'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Czereśnia 'Burlat'
Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Jest taka choroba, która nazywa się zasychanie liści czereśni, a wywołuje ja grzyb o nazwie Gnomia erythrostoma, który też poraża wiśnię, śliwę, morelę i brzoskwinię, a więc i nektarynę. Objawy chorobowe występują najczęściej na liściach, rzadko na owocach. Już na młodych liściach pojawiają się żółtawe plamy, które później brązowieją. Porażone liście zasychają i najczęściej nie opadają, lecz pozostają na drzewie. W drugiej połowie lata na dolnej stronie porażonych liści pojawiają się liczne, czarne punkty - to miejsca, w których powstają zarodniki konidialne, za pomocą których grzyb rozprzestrzenia się latem. Miąższ porażonych owoców jest twardy, a w nim mogą występować czarne plamki. Choroba jest niebezpieczna dla drzewek, osłabia ich wzrost i znacznie pogarsza owocowanie. Grzyb zimuje na zaschniętych liściach, które pozostają na drzewach lub pod drzewami. Wysiewające się zarodniki wiosną są źródłem zakażenia pierwotnego. Zalecam usuwanie martwych liści z drzew i spod drzew, i ich spalanie. Przed kwitnieniem i zaraz po kwitnieniu drzewek należy je opryskiwać środkami miedziowymi lub użyć Kaptan Plus zgodnie z zaleceniami podanymi w etykiecie-instrukcji stosowania wybranego środka.

Inne porady tego eksperta