Uprawa strelicji [Porada eksperta]

2018-12-06 13:31

Czy strelicja w pojemniku 64 x 79 cm w Hiszpanii może zostać w tej donicy, czy lepiej przesadzić ją do gruntu? Jeżeli może zostać w donicy, to w jakiej i czy w ogóle można posadzić wokół niej jakieś inne rośliny (najlepiej zwisające aby zminimalizować gabaryty pojemnika)?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Strelicje w naszym klimacie uprawiane są w pojemnikach albo wyłącznie w domu, albo lato spędzają na zewnątrz, a zimują w pomieszczeniach. Ponieważ nie mam doświadczenia z uprawą roślin w klimacie znacznie cieplejszym niż u nas, mogę jedynie podać ogólne zasady postępowania ze strelicją „domową” (radziłabym jednak sięgnąć po jakiś poradnik hiszpański). Strelicje mają rozległy system korzeniowy zatem należy im zapewnić sporo miejsca: albo bardzo obszerny pojemnik, albo stanowisko w ogrodzie (mogą przezimować w gruncie jeśli zimą temperatura nie spada poniżej 10 °C, choć najkorzystniejsza temperatura w okresie spoczynku strelicji to 18 °C). Podłoże powinno być żyzne i gliniaste (ziemia urodzajna, piasek i glina w proporcjach 1:1:1). Na dnie pojemnika koniecznie należy umieścić kilkucentymetrową warstwę drenażu (np. keramzyt), bo stagnująca woda powoduje ich zamieranie. Miejsce, w którym rośnie strelicja powinno być jasne, ale nie w pełnym słońcu przez cały dzień, bo wtedy rosną słabiej. Musi być też zaciszne, bo wiatr może poszarpać delikatne liście. Strelicje – zwłaszcza w upał – trzeba podlewać dość obficie i spryskiwać. Potrzebują też w okresie wzrostu intensywnego nawożenia nawozem wieloskładnikowym (zgodnie z opisem podanym na opakowaniu). W okresie spoczynku należy ograniczyć podlewanie, inaczej roślina będzie kwitła słabo lub nawet wcale, ale nie należy dopuścić do zasuszenia – podlewa się małymi dawkami wody, a dosyć często, tak aby górna warstwa podłoża była sucha lub jedynie lekko wilgotna. Od lutego należy stopniowo podlewać coraz obficiej. Może się też zdarzyć, że jeśli latem przesuszy się rośliny, to strelicja będzie kwitła przez całą zimę (choć nowe liście nie będą rosły). W takim wypadku - póki są kwiaty, nie należy ograniczać podlewania.

Inne porady tego eksperta