Uprawa kamelii [Porada eksperta]
Kupiłam za granicą krzew kamelii. Czy w Polsce jest możliwa uprawa kamelii w ogrodzie? Jeśli tak, proszę podać kilka wskazówek.
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Kamelia nie nadaje się do uprawy w gruncie, ale można sadzić ją w donicach. Lato może spędzić na zewnątrz w miejscach zacisznych, słonecznych lub półcienistych. Podlewać należy ją umiarkowanie, podłoże (najlepiej takie dla różaneczników i azalii) powinno być stale lekko wilgotne. Pojemnik nie powinien być zbyt duży, a w dnie koniecznie musi mieć jeden lub lepiej kilka otworów. Na zimę, gdy zaczną zagrażać przymrozki, należy roślinę przenieść wraz z pojemnikiem do widnego pomieszczenia, w którym temperatura nie spada poniżej 5°C. Problem jednak polega na tym, że dostępne u nas kamelie kwitną zimą, więc w sezonie wegetacyjnym nie będą zdobić ogrodu kwiatami, a jedynie błyszczącymi, ciemnozielonymi liśćmi. Jeżeli Pani kamelia należy do nowej serii mieszańców kamelii olejodajnej Camelia oleifera - pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a należą do niej odmiany 'Winter's Dream', 'Winter's Hope' i 'Polar Ice' można przechować ją zimą na nieogrzewanej werandzie, bo wytrzymuje spadek temperatury do –10°C. Ponieważ te odmiany zaczynają kwitnąć w połowie sierpnia, mogą wspaniale wyglądać w ogrodzie lub na tarasie.
Inne porady tego eksperta