Uprawa kamelii [Porada eksperta]

2013-01-10 12:56

Kupiłam za granicą krzew kamelii. Czy w Polsce jest możliwa uprawa kamelii w ogrodzie? Jeśli tak, proszę podać kilka wskazówek.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Kamelia nie nadaje się do uprawy w gruncie, ale można sadzić ją w donicach. Lato może spędzić na zewnątrz w miejscach zacisznych, słonecznych lub półcienistych. Podlewać należy ją umiarkowanie, podłoże (najlepiej takie dla różaneczników i azalii) powinno być stale lekko wilgotne. Pojemnik nie powinien być zbyt duży, a w dnie koniecznie musi mieć jeden lub lepiej kilka otworów. Na zimę, gdy zaczną zagrażać przymrozki, należy roślinę przenieść wraz z pojemnikiem do widnego pomieszczenia, w którym temperatura nie spada poniżej 5°C. Problem jednak polega na tym, że dostępne u nas kamelie kwitną zimą, więc w sezonie wegetacyjnym nie będą zdobić ogrodu kwiatami, a jedynie błyszczącymi, ciemnozielonymi liśćmi. Jeżeli Pani kamelia należy do nowej serii mieszańców kamelii olejodajnej Camelia oleifera - pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a należą do niej odmiany 'Winter's Dream', 'Winter's Hope' i 'Polar Ice' można przechować ją zimą na nieogrzewanej werandzie, bo wytrzymuje spadek temperatury do –10°C. Ponieważ te odmiany zaczynają kwitnąć w połowie sierpnia, mogą wspaniale wyglądać w ogrodzie lub na tarasie.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.