Tunel foliowy w ogrodzie [Porada eksperta]

2014-07-28 11:36

Czy warto mieć w ogrodzie metalowy stelaż z folią, czy może lepiej mały tunel foliowy? Co daje folia, co można pod nią uprawiać? Czy paprykę lepiej uprawiać pod folią, czy na otwartej przestrzeni? Jak przyspieszyć wzrost "kanapkowych" roślin: sałaty, rzodkiewki, szczypiorku, pietruszki?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

I duży i mały tunel foliowy mają takie samo zadanie: osłaniają wrażliwe rośliny przed chłodem, powodują szybsze nagrzanie ziemi po zimie. Dzięki temu można wcześniej uprawiać w nich rośliny lub przygotować rozsadę, którą potem wysadzi się do gruntu. To, czy tunel ma być wysoki, czy niski zależy od wysokości roślin, które mają w nim rosnąć. Paprykę i pomidory można uprawiać i pod folią i w gruncie. Dzięki tunelowi wcześniej można przygotować sadzonki do wysadzenia do gruntu więc owoce dojrzeją wcześniej. Osłonięcie sałaty, rzodkiewek, szczypiorku i pietruszki małym tunelem foliowym ma właśnie na celu przyspieszenie ich rozwoju.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają