Tulipany nie kwitną [Porada eksperta]
Mam ogromny problem z tulipanami. Próbuję je sadzić od kilku lat. Cebulki mam z różnych źródeł: ze sklepów ogrodniczych, od znajomych, u których te cebulki wydawały piękne kwiaty. Niestety, u mnie z cebulek wyrastają same liście. Ani razu jeszcze nie kwitły. Cebulki sadzone są w różnych miejscach, w różnych glebach, nic jednak nie pomaga. Podobny problem mam z przebiśniegami, konwaliami i piwoniami. Proszę o pomoc.
Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.
Jeśli cebule były sadzone w różnych podłożach (nie powinno być ani zbyt lekkie i jałowe, ani zbyt ciężkie i podmokłe) i w różnych warunkach nasłonecznienia (a nie był to głęboki cień), możemy wykluczyć te aspekty problemu. Zakładam również, że cebule/kłącza nie były w żaden sposób zainfekowane chorobami i że były sadzone zgodnie z terminem (przełom sierpnia i września dla tulipanów i piwonii, wrzesień i październik dla przebiśniegów, przełom października i listopada dla konwalii). Jeśli te warunki zostały spełnione, pozostaje zbyt głębokie sadzenie, które powoduje osłabienie kwitnienia lub jego całkowity brak. Tulipany, przebiśniegi oraz inne rośliny cebulowe sadzimy na głębokość równą 2–3-krotnej wysokości cebuli (np. jeśli cebula ma wysokość 5 cm, to po posadzeniu nad jej wierzchołkiem nie powinno być więcej niż 5–8 cm podłoża, a piętka, czyli dolna część cebuli nie powinna być głębiej niż 15 cm od poziomu gruntu). Kłącza konwalii sadzimy na głębokość 10–15cm, zaś podczas sadzenia piwonii należy zadbać, aby nad pąkami, wyrastającymi z karp nie było więcej niż 4–5cm podłoża. Dodatkową przyczyną braku kwitnienia może być wielkość i jakość sadzonych cebul, kłączy czy karp. Rośliny cebulowe najobficiej kwitną w 2–4 roku po posadzeniu. Ponieważ w handlu istotna jest niska cena, sklepy ogrodnicze często oferują cebule mniejsze i drobniejsze, które znacznie słabiej kwitną, niż w przypadku starszych cebul o większej średnicy. Jednym słowem, im większa cebula, tym obfitsze kwitnienie. Zarówno sadzone kłącza konwalii, jak i karpy piwonii powinny mieć widoczne przynajmniej kilka pąków kwiatowych (są one charakterystyczne: grube i tępo zakończone). Jeśli jest np. tylko 1 taki pąk, szansa kwitnienia znacząco spada. Najprawdopodobniej kwitnienie rozpocznie się w takim przypadku dopiero po kilku latach.
Inne porady tego eksperta