Tuje 'Szmaragd' - brązowienie. Jak dbać o nie przed zimą? [Porada eksperta]

2013-01-29 17:34

Mam pytanie: co zrobić, gdy tuje z zewnątrz wyglądają całkiem przyzwoicie, ale w środku są brązowe. Jak zadbać o tuje przed zimą? Jaki nawóz stosować i kiedy. Z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Przyczyna zbrązowienia żywotnika (Thuja) od środka jest zapewne okresowa susza jakiej roślina doświadczyła w ubiegłym sezonie zimowym. Najprawdopodobniej zdarzyło się to na przełomie zimy i wiosny, gdy podłoże było przesuszone po bezśnieżnej a mroźnej zimie. To, że okryła się młodymi pędami, świadczy, że susza nie trwała zbyt długo, więc roślina nie zamarła. Gdyby przyczyną schnięcia było nasłonecznienie w dzień a mróz w nocy (dość często skutkuje to uszkodzeniem roślin zimozielonych,) żywotnik usychałby z jednej strony, tej bardziej wystawionej na operacje słoneczną. Sprawcami zasychania żywotnika mogą być też przędziorki atakujące osłabioną roślinę. Wiosną warto przyjrzeć się pędom i jeśli widać na nich będzie delikatną pajęczynkę – opryskać odpowiednim preparatem zwalczającym właśnie przędziorki. Jak pomóc żywotnikowi przetrwać zimę? Warto w okresie, gdy temperatura utrzymuje się powyżej 0 st.C, podlewać go, tak by ziemia wokół niego nie przesychała na dłużej. Można też rozłożyć pod nim warstwę kompostu, który wzbogaci podłoże w składniki odżywcze.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.