Szkodniki lub choroby na świerku [Porada eksperta]

2011-09-10 13:51

Na korze świerka pod koniec wiosny pokazał się biały nalot. Wyglądał jakby ktoś poprzyklejał 2-3 milimetrowe kępki waty. Po starciu nalotu zostaje ciemnobrązowy ślad. Pod koniec lata w załamaniach kory pokazały się żółte mrówki, a przy nich duże, nawet półcentymetrowe czarne mszyce. Miejsca gdzie wiosną przycięte były gałązki z pnia zamiast wylewać żywicę zrobiły się czarne. Można odnieść wrażenie, że kora jakby nie do końca przylega do pnia.

Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Problemem na świerku są ochojniki. Są to mszyce, które na iglakach tworzą galasy - charakterystyczne „zielone szyszki”, do 3,5 cm długości. Galasy te w następnym roku zasychają i szpecą drzewka. Szkodliwych jest u nas kilka gatunków szkodliwych: ochojnik świerkowo-modrzewiowy, ochojnik świerkowy zielony, ochojnik świerkowiec, ochojnik daglezjowy, ochojnik jodłowy, ochojnik jodłowy wschodni. Założycielki rodu ochojnika świerkowo-modrzewiowego są ciemnozielone i pokryte sinawobiałym puchem woskowym. Pospolity i dokuczliwy jest ochojnik świerkowy zielony. Bezskrzydłe dzieworódki, o długości ciała do 1,5 mm, są jasnozielone, pokryte szarą lub białą wydzieliną woskową. Zimują jego larwy, które wznawiają aktywność na świerku pod koniec kwietnia, a przy wczesnej wiośnie - już na początku kwietnia (to ważne - termin I zwalczania). Rozpoczynają żerowanie na pędach. W miejscu ssania, gdzie ślina larw trafia na pąk, tworzy się galas (niby-szyszka). Te założycielki rodu osiągają dojrzałość około połowy maja i składają po 100-150 jaj. Z jaj, po 8-12 dniach, lęgną się larwy. W tym czasie galas osiąga normalna wielkość, a larwy, które najpierw wysysają soki wokół komór galasu, wchodzą do jego wnętrza. Galas dojrzewa pod koniec lipca/początek sierpnia i zasycha. Z otwartych komór galasu wypełzają larwy i nimfy i przechodzą na sąsiednie igły (to ważne - termin II zwalczania). Tutaj linieją po raz ostatni, po czym przekształcają się w uskrzydlone dzieworódki. Te w czerwcu lub lipcu przelatują na modrzewie i na nich żerują do jesieni. Uskrzydlone dzieworódki przelatują na modrzewie. Termin I zwalczania: wczesna wiosna, aby zniszczyć larwy zimujące i założycielki rodu, zanim rozpoczną składanie jaj. Termin II zwalczania: koniec lipca/początek sierpnia. Środki ochrony roślin: olejowe - Promanal 60 EC (2%) albo dostępne pyretroidy: Fastac 100 EC (stęż. cieczy roboczej - 0,015%), Decis 2,5 EC (stęż. 0,05%). Ochojniki i inne mszyce na iglakach wydzielają dużo tzw. "rosy miodowej", która pokrywa warstwą niżej położone igły i pędy. Rosę miodową zbierają mrówki, stąd ich ciągła obecność przy mszycach. Rosa miodowa, pozostawiona na igłach i pędach drzewka jest podłożem, na którym rozwijają się grzybki sadzakowe, dające czarne zabarwienie.

Inne porady tego eksperta

Przędziorki na świerku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.