Żżółte larwy z czarnymi głowami na gałęzi gruszy [Porada eksperta]
Zauważyłam żółte larwy z czarnymi głowami na gałęzi mojej gruszy. Obgryzają liście i tworzą kokony na gałęziach. Nie wiem jak nazywa się ten szkodnik i jak go zwalczać.
Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.
Na gruszach duże i bardzo gęste oprzędy tworzy osnuja gruszowa (Neurotoma flaviventris). W oprzędach znajdują się larwy szkodnika i zniszczone liście, a dokładniej - tylko grube nerwy po liściach. Larwy, długości do 2 cm, są pomarańczowo-żółte z czarną głową. Nie mają nóg odwłokowych, ale na końcu odwłoka są dwa cienkie wyrostki. Poczwarka rozwija się w kokonie ziemnym. Owad dorosły ma 11-14 mm długości oraz dwie pary błoniastych skrzydeł o rozpiętości do 2 cm. W ciągu roku występuje jedno pokolenie. Zimują larwy w kokonach w glebie. Przepoczwarczają się wiosną i dorosłe owady wylatują na początku maja. Samica składa po 30-60 jaj w skupieniach na górnej stronie liści. Jaja są eliptyczne, błyszczące i żółte. Po 7-10 dniach wylęgają się larwy, które najpierw żerują na pojedynczym liściu, a potem tworzą oprzędy. Żerowanie larw trwa do 2 miesięcy. W lipcu wyrośnięte larwy schodzą do gleby na przezimowanie. Osnuja gruszowa atakuje grusze, ale wyjątkowo też drzewka czereśni. Jest u nas pospolita, ale rzadko występuje w takiej liczebności, że powoduje znaczne szkody. Terminem zwalczania jest początek tworzenia się oprzędów. Wtedy należy drzewka opryskać środkiem ochrony roślin zawierającym pyretroid jako substancję aktywną. Stosować należy zalecenia podane w etykiecie-instrukcji stosowania wybranego środka.
Inne porady tego eksperta