Szczepienie orzecha włoskiego [Porada eksperta]

2016-02-02 11:34

Czy istnieje sposób na uzyskanie na bazie starego orzecha włoskiego, z owocami małymi i bardzo ściśniętymi w skorupce, odmiany bardziej szlachetnej. Oczywiście nie ścinając starego drzewa w całości? Może zaszczepienie odmiany szlachetnej dałoby jakiś rezultat?

Orzech włoski
Autor: GettyImages Orzech włoski
Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Orzech włoski to gatunek dotychczas w Polsce rozmnażany wyłącznie przez wysiew nasion, co nie pozwalało na rozmnażanie odmian szlachetnych, z powodu niepełnej powtarzalności cech. Rozmnażanie przez okulizację lub szczepienie jest powszechnie stosowane u tego gatunku w krajach, które uprawiają go na skalę towarową, jednak są one zlokalizowane w rejonach o cieplejszym klimacie. W polskich warunkach klimatycznych metody te są mało wydajne. Jedyną metodą rozmnażania w warunkach Polski, dającą obiecujące efekty, jest szczepienie jesienne na podkładkach, a następnie przetrzymywanie drzewek do wiosny w kontrolowanych warunkach niskiej wilgotności w chłodni. W przypadku starego orzecha włoskiego, który chcemy wykorzystać jako podkładkę, można spróbować okulizacji pąków wybranej odmiany szlachetnej w kilku lub nawet kilkunastu miejscach korony (im więcej miejsc okulizacji, tym większa szansa powodzenia). Zabieg ten należy wykonać w lipcu. Do miejsc okulizacji należałoby wybrać niezdrewniałe pędy jednoroczne. Cała trudność polega na tym, że do dobrego zrośnięcia się zaokulizowanego oczka z podkładką potrzeba kilku tygodni ciepłej (powyżej 20°C) i suchej pogody. W innym przypadku oczka nie zrosną się lub zostaną zaatakowane przez choroby grzybowe drewna. Mimo wszystko - próbować zawsze warto. Życzę powodzenia!

Inne porady tego eksperta