Szara pleśń na piwonii [Porada eksperta]

2018-08-03 10:38

Co jest powodem zasychania pąków piwonii? Rosną do wielkości ziarnka grochu i usychają, a młode pędy piwonii gniją na wysokości ziemi i do dwóch cm w głąb ziemi. Czym, jak i kiedy z tym walczyć?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Prawdopodobnie to szara pleśń piwonii - rośliny zostały porażone przez grzyba Botrytis peoniae. Rozwojowi choroby sprzyja nadmiar azotu w glebie (zbyt intensywne nawożenie obornikiem lub nawozami chemicznymi) oraz wysoka wilgotność podłoża przy wysokiej temperaturze. Grzyb łatwo przenosi się z rośliny na roślinę, trzeba więc dbać, by nie rosły w zbytnim zagęszczeniu. Podlewając nie należy moczyć części nadziemnych rośliny - wodę powinno się kierować wprost na podłoże. Ratunkiem może być przesadzenie rośliny – najlepszy termin to koniec sierpnia-początek września. Wykopaną karpę należy starannie oczyścić z wszelkich martwych elementów a ziemię wypłukać. Najlepiej podzielić ją na sadzonki zawierające o 2-3 młodych korzeniach i 2-3 pączkach. Warto namoczyć je w preparacie zawierającym efektywne mikroorganizmy (np. Ema5 - proszę poszukać w internecie), a po ponownym posadzeniu w nowym miejscu - podlewać roztworem Ema5. Wiosną można rośliny opryskać Polyversum WP - środkiem biologicznym zawierającym Niepatogenicznego grzyba Pythium oligandrum, który pasożytuje na sprawcy szarej pleśni, a jest bezpieczny dla roślin i ludzi. Szarą pleśń można też zwalczać fungicydami chemicznymi, takimi jak Amistar 250 SC, Kaptan 50 WP, Signum 33 WG i Topsin M 500 SC, Rovral Aquaflo 500 SC lub Teldor 500 SC. Warto jednak przed ich zastosowaniem przeczytać etykietę zawierającą szczegółowy opis preparatu, zagrożeń jakie niesie jego użycie, sposobu stosowania i koniecznych środków bezpieczeństwa oraz utylizacji opakowań.

Inne porady tego eksperta