System korzeniowy krzewów iglastych [Porada eksperta]
Bardzo proszę o odpowiedź, czy tuje można sadzić przy grobowcach (murowanych, starych). Czy korzenie nie uszkodzą grobowca, a jeśli tak, to w jakiej odległości należy je posadzić? Jaka może być wielkość systemu korzeniowego w stosunku do części nadziemnej rośliny? Czy można samowolnie posadzić iglaki przy grobach w sąsiedztwie grobowców? Z góry dziękuję za poradę.
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żywotnik zachodni 'Hoseri'
Mgr inż. architektury krajobrazu. Projektowanie ogrodów jest dla niej "złotym środkiem", połączeniem zainteresowań: z jednej strony artystycznych - chęci komponowania i tworzenia przestrzeni, zabawą barwami i fakturami; z drugiej strony przyrodniczych fascynacji.
Witam Według norm prawnych zieleń na cmentarzu (drzewa, krzewy, trawniki, rośliny ozdobne) podlega ochronie przed niszczeniem. Sadzenie lub wycinanie drzew na cmentarzach może nastąpić tylko w uzasadnionych przypadkach oraz zgodnie z planem zagospodarowania terenu cmentarza. Utrzymanie i zarządzanie cmentarzem należy do jego właścicieli, czyli związku wyznaniowego lub władz gminy (w zależności od tego czy jest to cmentarz wyznaniowy czy komunalny) - tam należy dowiedzieć się czy istnieje możliwość posadzenia nowych roślin na własną rękę. Sadząc rośliny wokół grobowców, należy pamiętać by zapewnić tam przejście szerokości około 0,5 m. Pamiętajmy, by nie naruszały konstrukcji grobowców, nagrobków, pomników itd. Thuja (żywotnik) jest typową rośliną stosowaną w nasadzeniach cmentarnych. Jej system korzeniowy jest płytki i płaski – tym samym nie jest zbyt inwazyjny. Zasadniczo przyjmuje się, że zasięg w szerz systemu korzeniowego jest zbliżony do rzutu korony. Zamierzając posadzić większe drzewo lub krzew, który będzie ingerował w sąsiednią kwaterę, koniecznie zapytajmy o to jej właściciela. Do nasadzeń wokół grobowców najlepiej wybierać karłowe odmiany roślin. Pozdrawiam
Inne porady tego eksperta