Zasychanie liście strelicji [Porada eksperta]

2020-02-20 15:09
Strelicja
Autor: GettyImages

Mam roczną strelicję. Rosła bardzo szybko, ale brązowiały jej koniuszki liści, a stopniowo całe liście. Obcięłam je niedawno, przesadziłam roślinę do większej doniczki (bo poprzednia popękała od korzeni), do nowej ziemi terra osmocote (jest to gotowa ziemia odkażona, z nawozem długo działającym). Wystawiłam ją na balkon w ładną pogodę, podlewam nawozem (także osmocote). Co mam robić, aby mi do końca nie zmarniała?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Od lat pisze i redaguje teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynuje ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Zasychanie liści strelicji jest naturalne – należy je przycinać nisko przy ziemi. Jeśli działo się to gwałtownie, mogło być spowodowane zbyt ciasną donicą lub zbyt suchym powietrzem w pomieszczeniu, w którym strelicja zimowała. Teraz, podczas przesadzania, roślina przeżyła szok i potrzebuje trochę czasu, by odzyskać siły (nawet miesiąc). Inną przyczyną zamierania strelicji może być choroba grzybowa atakująca system korzeniowy i podstawy łodyg. Rozwojowi choroby sprzyja woda stagnująca na dnie donicy (brak odpływu - w dnie powinny być duże lub liczne otwory, a wewnątrz warstwa drenująca najlepiej z keramzytu). Roślinie szkodzi też wilgotne podłoże przy niskiej temperaturze (pogoda panująca w tym sezonie jest zmienna, może więc chłodne dni i długo utrzymujące się zimne noce wywołały problem). Do zwalczania chorób grzybowych doskonale nadają się preparaty biologiczne Biosept 33 SL albo Biochikol 020 PC.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE