Strelicja królewska: jak wysiewać i pielęgnować [Porada eksperta]

2020-04-08 8:03
Strelicja
Autor: Konrad Kalbarczyk

Witam, mam pytanie dotyczące wysiewu nasion strelicji królewskiej: ile ziarenek można wysiać w jednej doniczce i jaka między nimi powinna być minimalna odległość. Jakiej średnicy polecana jest doniczka przy wysiewie?Mam w domu strelicję (uzyskaną z nasionka), która ma około 8 lat i jeszcze nigdy nie kwitła, a liście pękają i brązowieją - czy to normalne; co można zrobić aby wreszcie zakwitła? Strelicja ta rośnie w dość dużej doniczce (o średnicy około 20 cm), wysokość liści to około 30 cm. Liści jest zwykle 4 - co jakiś czas wyrasta nowy liść, ale zawsze jeden jest na tyle wyschnięty i postrzępiony, że go wycinam. Będę wdzięczna za radę.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Od lat pisze i redaguje teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynuje ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Sądzę, że najlepiej wysiać po jednym nasionku strelicji królewskiej do jednej doniczki. Strelicja ma rozległy system korzeniowy i powinna rosnąć w dużym pojemniku.
Powodem złego stanu Pani strelicji mogą być błędy w jej uprawie. Roślina ta jest ciepłolubna (potrzebuje 20-25 stopni Celsjusza w okresie wegetacji), ale od października powinna wejść w stan spoczynku i wtedy temperatura powinna być niższa (16-18 st. C, ale nie mniej niż 10 st. C). Ogranicza się też wtedy podlewanie (co jakiś czas i tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest sucha.
Zimą strelicja powinna stać z dala od kaloryfera, należy też ją zraszać (albo ustawić obok niej nawilżacz powietrza). Nie lubi przeciągów. Od przełomu lutego i marca trzeba stopniowo zwiększać dawkę wody. Strelicja nie powinna stać pośród innych roślin, bo wtedy strzępią się jej liście.
Strelicja nie znosi zalewania korzeni, zatem doniczka w której rośnie powinna mieć otwory w dnie i warstwę drenażu, np. z keramzytu.
W okresie wzrostu powinno się roślinę nawozić co 2 tygodnie nawozem o niskiej zawartości azotu ale zawierającym niezbędne mikroelementy.
Strelicje potrzebują dużo światłą, ale ustawione na słonecznym (południowym) parapecie słabo rosną.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE