Storczyk: więdną kwiaty, liście żółkną [Porada eksperta]

2018-12-06 13:13

Storczyk pięknie zakwitł. Ale ostatnio kwiaty storczyka zaczęły więdnąć, liście zżółkły, zmiękły. Myślałam, że to przelanie, dlaczego nie był podlewany od 2 tygodni. Co mam robić? Bardzo proszę o radę.

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Opisane objawy świadcza o tym, że storczyk jest odwodniony. Przesychanie, nawet po zalaniu, przez 2 tygodnie, gdy w mieszkaniach jest bardzo sucho z powodu grzejących kaloryferów, to na pewno za długo. Ja bym przede wszystkim sprawdziła stan korzeni. Mimo kwitnienia trzeba wyjąć roślinę z doniczki i zobaczyć, co się dzieje z korzeniami. Może są zupełnie zasuszone, albo zalane i roślina nie ma czym pobierać wody. Jeżeli są jakieś żywe korzenie, to - po usunięciu zżółkłych liści i ewentualnie martwych korzeni - proszę ją posadzić do przewiewnego podłoża. Jeśli zewnętrzne korzenie powietrza są zdrowe, roślina powinna wrócić "do formy". Proszę jej zapewnić ciepłe, jasne stanowisko i podwyższyć wilgotność wokół, aby liście mogły pobierać wilgoć także z otoczenia.

Inne porady tego eksperta