Storczyk Vanda: dlaczego żółkną liście [Porada eksperta]

2014-01-07 10:56

Witam, dostałam storczyk Vanda na święta. Przez tydzień roślina nie była pielęgnowana, a odkąd ją dostałam, funduję jej kąpiel raz w tygodniu i co drugi dzień zraszam korzenie. Nietstey zaczęły żółknąć liście - te na dole, od korzeni. Górna część storczyka i kwiaty wygladają dobrze. Co może być powodem żółknięcia liści Vandy? Serdecznie dziękuję za pomoc.

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Jeżeli storczyk Vanda nie stoi w jakimś orchidarium, to kąpiel co tydzień to za mało. Trzeba moczyć jej korzenie - do wysokości początku pędu - co trzy dni, a zraszać nawet codziennie. Vanda musi mieć bardzo jasno i ciepło, i koniecznie podwyższoną wilgotność powietrza. O prawidłowej uprawie tego rodzaju storczyka można poczytać tu: http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html. Po prawej stronie u dołu jest opis jak uprawiać storczyki z rodzaju Vanda.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.