Jak wygląda sośnica japońska i jak o nią dbać? Radzi ekspert od roślin

2024-07-16 14:12

Przywiozłam tego iglaczka z USA. Niestety nie wiem, jak się nazywa i jak się nim opiekować. Tam widziałam piękne okazy ponad 2-metrowe, ale bez szyszek. A moje maleństwo w ubiegłym roku miało 4 szyszki. Ale słabo rośnie – pisze nasza czytelniczka. O rady poprosiliśmy eksperta.

Sośnica japońska
Autor: Getty Images/ Marina Denisenko Sośnica japońska to ciekawy iglak ozdobny do ogrodu.
#MuratorOgroduje: Oczko wodne
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Po czym rozpoznać sośnicę japońską?
  2. Jakie warunki uprawy trzeba zapewnić sośnicy japońskiej?
  3. Jakie odmiany sośnicy japońskiej dostępne są w Polsce?
Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Roślina ze zdjęcia to sośnica japońska, znana również jako japońska sosna parasolowata (Sciadopitys verticillata). Jest to zimozielone drzewo iglaste, jednocześnie żywa skamieniałość, powszechna w mezozoiku. W stanie dzikim występuje w górach Honsiu, Sikoku i Kiusiu w Japonii, skąd pochodzi. Dorasta tam do ok. 40 m wysokości, średnio osiąga 10-15 m (w Polsce 7-8 m).

Inne porady tego eksperta

Po czym rozpoznać sośnicę japońską?

Rośnie bardzo wolno, średni przyrost 15-25 cm rocznie. Tworzy koronę gęstą, początkowo idealnie stożkową, potem tracącą regularność. Ma charakterystyczne igły: podwójne, mięsiste, długie, szerokie, zebrane na szczytach pędów w parasolowate okółki; żywozielone, mogą lekko brązowieć i dość łatwo przemarzać zimą. Opadają po 2 latach (naturalny proces u wszystkich iglaków). Sośnica jest rośliną jednopienną (kwiaty męskie i żeńskie występują na tej samej roślinie), owocami są jajowate, zielone, później czerwonobrązowe szyszki, ok. 8-10 cm długości, dojrzewające w 2 roku od momentu zapylenia.

Jakie warunki uprawy trzeba zapewnić sośnicy japońskiej?

Sośnica to roślina dość trudna i zawodna w uprawie. Wymaga żyznych, urodzajnych, głębokich, kwaśnych, wilgotnych, ale dobrze zdrenowanych gleb. Nie toleruje wapnia w podłożu, źle znosi suszę. W Polskich warunkach klimatycznych wymaga miejsc półcienistych, osłoniętych i ciepłych, gdyż jest narażona na przemarznięcia, szczególnie w młodym wieku. Konieczne jest jej osłanianie na zimę. Przez parę lat od skiełkowania rośnie dobrze, później prawdopodobnie z powodu braku odpowiednich grzybów mikoryzowych igły mogą żółknąć i opadać.

Jakie odmiany sośnicy japońskiej dostępne są w Polsce?

W USA oraz zachodniej Europie występuje w kilku wyhodowanych tam odmianach, m.in. „Aurea”, „Big Filip”, „Gold Star”, „Golden Rush”, „Grüne Kugel”, „Sternschnuppe”. W Polsce dostępna tylko jako gatunek.

opracowanie: redakcja serwisu