Smołowane pędy sosny czarnej [Porada eksperta]

2013-01-10 13:10

Zeszłoroczne pędy sosny czarnej wyglądają jak osmolone, a nowe przyrosty są ładne. Po oderwaniu czarnego osmolenia widać zieloną korę. Na pniu trochę żółkną igły. Zauważyłam, że przy tej sośnie lata mnóstwo much i komarów.

Pyląca sosna
Autor: GettyImages Warto śledzić komunikaty o aktualnym pyleniu roślin
Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Przyczyną problemu jest miodownica kropkowana zwana też miodownicą sosnową pędową (Cinara pinea). jest to mszyca jenodomna z rodziny miodownicowatych (Lachnidae), jedna z najpospolitszych wśród miodownic żerujących na różnych gatunkach sosen (Pinus sp.), a więc na sośnie pospolitej (P. silvestris), sośnie czarnej (P. nigra) i sośnie górskiej (P. mugo). U miodownicy kropkowanej zimują jaja złożone na górnej stronie igieł. Jaja te są czarne i błyszczące. Pod koniec kwietnia wylęgają się larwy, które rozwijają się przy podstawie igieł. Bezskrzydłe mszyce zwane założycielkami rodu pojawiają się do końca maja. Kolejne pokolenie szkodnika złożone z form uskrzydlonych pojawia się w czerwcu i lipcu. Uskrzydlone mszyce latają od początku czerwca do końca lipca. Późną jesienią pojawiaja się formy płciowe, których samice składają zimujące jaja. Miodownice żerują gromadnie na igłach w części wierzchołkowej młodych pędów drzew i powodują odbarwienie igieł oraz przedwczesne ich opadanie. Podczas żerowania mszyce te wydzielają obficie rosę miodową, na której rozwijają się grzyby sadzakowe (czarne osmolenie), które pokrywają pędy i igły czarnym nalotem. Rosa miodowa - inaczej: spadź wabi mrówki, pszczoły i inne owady poszukujące słodyczy. W okresie wylęgania się larw z jaj zimowych należy drzewka opryskać preparatem olejowym, np. Promanal 60 EC (2,0%), a potem należy wykonać zabieg preparatem o działaniu kontaktowym z grupy pyretroidów, który można kupić w sklepie ogrodniczym.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają