Nalot ślimaków [Porada eksperta]

2013-01-10 13:33

Od 2 lat mam "nalot" ślimaków - zjadają truskawki, sałatę i aksamitki. Jak się ich pozbyć?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Radzę zacząć od sposobów naturalnych. Warto obserwować ogród i aktywność ślimaków i wybrać najlepiej pasujące sposoby:

 • Zrezygnować z sadzenia ślimaczych przysmaków takich jak: azalie, cynie, dalie, funkie, lilie, niecierpki, astry chińskie. aksamitki, a także groszek pachnący, lewkonia letnia, rozchodnik okazały, serduszka okazała i oczywiście warzywa. Jeżeli nie chcemy rezygnować z ulubionych roślin, warto zastosować poniższe sposoby (jeśli zrezygnujemy, też warto stosować):
 • Podlewać rano, bo podlewanie wieczorem stwarza ślimakom świetne warunki żerowania.
 • Zlikwidować sterty gałęzi, kamieni, cegieł, desek, które służą ślimakom za kryjówki i chronią przed naturalnymi wrogami (chyba, że zamieszka tam jeż – wtedy mamy sojusznika, który pomoże nam rozwiązać problem. Dbajmy o niego.
 • Kosić wysoką trawę w ogrodzie i wokół niego, bo tam ślimaki znajdują dobre schronieni.
 • Spulchniać glebę na grządkach i pozwolić jej przesychać, bo w ten sposób zniszczymy jaja i młode ślimaki.
 • Sadzić rośliny źle tolerowane przez ślimaki: bez czarny, floks czyli płomyk wiechowaty, krwawnik pospolity, nasturcja wielkokwiatowa, orlik pospolity, parzydło leśne, macierzanka piaskowa, wilczomlecze a także przyprawowe jak szałwia lekarska, tymianek właściwy, gorczyca biała, hyzop lekarski.
 • Rozkładać między roślinami gałązki bzu czarnego, wrotycza, krwawnika, bo to zniechęca ślimaki do przemieszczania.
 • Spryskiwać szczególnie atakowane rośliny odwarem z papryki rocznej (1 kg owoców zalać 10 l wody i gotować godzinę, odstawić na 48 godzin, przetrzeć przez sito, przecedzić), wyciągiem z bylicy piołunu (300 g ziela należy zalać 10 l zimnej wody, pozostawić na dobę a potem opryskać rośliny i ścieżki.
 • Rozsypać wokół roślin lub całych grządek piasek zmieszany z popiołem (szerokością około 20 cm), powstanie w ten sposób bariera trudna do przebycia dla ślimaków.
 • Rozkładać w drugiej połowie sierpnia kłębki wełny drzewnej, w którą ślimaki złożą jaja. Jesienią trzeba ją zebrać i spalić.
 • Spulchniać po pierwszych przymrozkach podłoże wokół roślin (bez zagrabiania) – zniszczymy w ten sposób jaja ślimaków złożone w szczelinach i jamkach.

Powyższe sposoby prowadzą do ograniczenia w zdecydowany sposób ilości ślimaków w ogrodzie. Jeżeli te sposoby zawiodą można sięgnąć po preparaty chemiczne. W sklepach ogrodniczych są specjalne preparaty przeznaczone do zwalczania ślimaków, ale proszę pamiętać, że są trujące, a to nigdy nie pozostaje obojętne dla środowiska. Pozbywając się szkodników zaszkodzimy sprzymierzeńcom, bo zatrute przez nas ślimaki staną się pokarmem ptaków, jeży czy ropuch.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.