Słabe kwitnienie różanecznika [Porada eksperta]
Witam. W ubiegłym roku posadziłam różanecznik. Niestety w tym roku miał bardzo mało kwiatów, podrósł znacznie, wygląda zdrowo, nie zauważam, żeby chorował. Przypuszczam, że może to być wina gleby. Przymierzam się do zakupu kwasomierza do sprawdzenia odczynu gleby, co mogę jeszcze zrobić w tym roku? Będę wdzięczna za odpowiedź.
Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.
Mała ilość kwiatów może mieć kilka przyczyn. Przede wszystkim należy zadbać, by pH gleby wynosiło 4,5-5,0. Powyżej pH 6,0 nawet jeśli zastosujemy nawóz zakwaszający, niewiele zdziała, gdyż roślina nie będzie w stanie go pobrać, a gleba stanie się zasolona, na co różaneczniki są bardzo wrażliwe. Zakwaszać podłoże specjalistycznymi nawozami należy więc systematycznie, tak by pH gleby nie przekroczyło ok. 5,0. Dodatkowo przyczyną słabszego kwitnienia może być to, że to dopiero pierwszy sezon kwitnienia rośliny, po wysadzeniu z doniczki. Całą swoją energię roślina poświęciła, aby odnaleźć się w nowym środowisku. Z opisu wzrostu i kwitnienia wynika, że prawdopodobnie różanecznik został posadzony w cieniu. W takim miejscu rozrośnie się on pięknie, ale niestety kwiatów będzie mniej. Różaneczniki lepiej rosną w miejscach cienistych, ale do obfitego kwitnienia potrzebują sporo słońca, stąd najlepiej sadzić je w zacisznych, słonecznych miejscach, ale jednocześnie z dala od palącego słońca. Dodatkowo koniecznie należy pamiętać o systematycznym usuwaniu przekwitających kwiatów lub całych kwiatostanów, co zapobiegnie zawiązywaniu się nasion (na co roślina musi zużyć sporo cennej energii). Wydłuży to jednocześnie okres kwitnienia. Życzę powodzenia!
Inne porady tego eksperta