Skręcone liście czereśni [Porada eksperta]
Witam serdecznie Mam 3-letnią czereśnię, u której teraz, na końcach gałęzi zauważyłam skręcone liście, a w środku tak jakby mnóstwo czarnych robaczków. Ponadto jedna gałąź jest prawie bez liści i wycieka z niej żywica. Bardzo proszę o radę, jak temu zaradzić. Dziękuję bardzo.
Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.
Opis "robaczków" jest bardzo skromny, ale kierując się wskazówką, że są czarne i liczne, i że liście są skręcone stwierdzam, że czereśnię zaatakowała mszyca wiśniowo-przytuliowa (Myzus cerasi). Jest pospolita w naszym kraju, i na wiśniach oraz czereśniach pojawia się każdego roku dość licznie. Atakuje też przytulię i przetacznik, które to rośliny są jej żywicielami wtórnymi. Na końcach młodych pędów i szczytowych liściach pojawiają się kolonie czarnych, błyszczących mszyc. Silnie pomarszczone i poskręcane liście tworzą skupienia. Uszkodzone liście z czasem zasychają i czernieją, a drzewo wygląda jakby opalone. Pędy są zahamowane we wzroście i skrócone. Przy silnym porażeniu owoce nie dorastają do normalnej wielkości i mogą opadać. Największe szkody powoduje w szkółkach i młodych sadach. W ciągu roku występuje kilka pokoleń tej mszycy. Zimują jaja składane przy pąkach na jednorocznych i dwuletnich pędach. Larwy wylęgają się wczesną wiosną przed nabrzmiewaniem pąków. Początkowo wysysają soki z pąków, a następnie z młodych liści i pędów. Zwykle w czasie kwitnienia czereśni samice rodzą nowe larwy. W końcu kwitnienia czereśni kolonie mszyc są już bardzo duże. Część mszyc bezskrzydłych dalszy rozwój przechodzi na drzewach dając początek następnym pokoleniom, które są już nieliczne i zwykle bez znaczenia gospodarczego. W czerwcu i lipcu pojawiają się mszyce uskrzydlone i przelatują na przytulię i przetacznik. We wrześniu i październiku mszyce z roślin zielnych przelatują z powrotem na drzewa owocowe (wiśnie, czereśnie). Tutaj po kopulacji samice pokolenia płciowego składają jaja, które zimują. Zwalczanie polega na opryskiwaniu opanowanych przez mszyce pędów środkami ochrony roślin przeznaczonymi do zwalczania mszyc. Najlepszy termin: przed kwitnieniem czereśni. Jeśli jest to odmiana późna, wtedy zabieg można powtórzyć. Wybieramy do zabiegu jeden z następujących preparatów: Cyperkill Super 25 EC, Decis 2,5 EC, Fastac 100 EC, Karate Zeon 050 CS, Sherpa 100 EC i inne zaliczane do preparatów mszycobójczych.
Inne porady tego eksperta