Sadzonkowanie żywotników [Porada eksperta]

2013-01-10 13:00

Witam. Mam tuje szmaragdowe, przyciąłem je i zastanawiam się jak mogę je ukorzenić. Czytałem pewne posty, ale nie wiem ile cm muszą mieć te sadzonki: czy powinny być duże, czy małe? Nie wiem, czy można ukorzenić całą część zdrewniałą (tzn. tę od razu po przycięciu), czy te małe gałązki odchodzące od niej. Pozdrawiam Bartek

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Sadzonka żywotnika nie powinna być zdrewniała, czyli nie ukorzenia się całej ściętej dużej gałązki, ale oderwany od niej tegoroczny pęd boczny. Najlepiej odrywać go z małym kawałkiem zdrewniałym (to tak zwana piętka i języczek). Trzeba to zrobić energicznie, pociągając w kierunku odwrotnym niż wskazuje wierzchołek pędu. Sadzonka powinna mieć 6-10 cm długości, jeśli jest dłuższa, trzeba jej przyciąć wierzchołek (ostrym nożem lub sekatorem). Należy też z dolnej części głównego pędu sadzonki usunąć drobne pędy boczne i zielone łuski (mniej więcej do połowy długości sadzonki). Następnie koniec zanurza się w ukorzeniaczu i zagłębia w podłożu. Odpowiednie podłoże do siewu i sadzonkowania można kupić w sklepie ogrodniczym. Po umieszczeniu sadzonek w skrzynkach lub na rozsadniku, należy dobrze i równomiernie nawilżyć podłoże. Jeżeli jest chłodno, warto sadzonki okryć namiotem z folii (tę rolę mogą pełnić torebki foliowe), bo żywotnik ukorzenia się najlepiej w temperaturze około 20°C. Korzenie powinny się wykształcić po około 6 tygodniach, choć warunki pogodowe mogą opóźnić ten proces. Najlepszy termin sadzonkowania żywotników to sierpień i wrzesień.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.