Rozmnażanie storczyków [Porada eksperta]

2013-01-10 13:33

Z boku starego storczyka pojawiła się młoda roślina (zielone liście), jakby nowy, młody storczyk. Kiedy i jak odseparować go od starego storczyka, który ma już kilka lat i coraz słabiej rośnie i kwitnie.

Storczyki: gatunki, pielęgnacja.
Autor: Getty Images Storczyk Phalaenopsis.
Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Zakładam, że ten "stary" storczyk to Phalaenopsis. Czasem się tak zdarza, że u podstawy starego pędu wyrasta "basal keiki". To będzie kiedyś nowa roślinka. Jej pojawienie się może, ale nie musi, świadczyć o uszkodzeniu stożka wzrostu. Dopóki nie wykształci swojego własnego systemu korzeniowego nie ma szans na przeżycie. Rozłączenie na tym etapie takich zrośniętych roślin na ogół źle się kończy dla obu. Proszę na razie nic nie robić oprócz zapewnienia im w miarę komfortowych warunków: jasno, dość ciepło, podlewania gdy podłoże przeschnie i dodawania trochę większej ilości nawozu (wszak żywią się teraz 2 rośliny). Ja zresztą wcale nie usiłowałabym ich rozdzielać, to na ogół wygląda ciekawiej. Jeżeli stara roślina kiedyś całkowicie obumrze, wtedy będzie można próbować oddzielić stare części od młodej rośliny.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają