Rozmnażanie śliw [Porada eksperta]

2013-01-10 13:01

Witam. Mam w przydomowym sadzie kilka starych śliw, które bardzo dobrze owocują. Chciałbym je rozmnożyć. W jaki sposób i kiedy to zrobić?

Śliwa
Autor: GettyImages
Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Jeśli zna Pan nazwę odmian śliw, najprościej byłoby poszukać drzewek w okolicznych szkółkach drzew sadowniczych. Jeśli jednak nie wie Pan, jakie to odmiany lub nie będzie Pan w stanie znaleźć ich u szkółkarzy, przy odrobinie cierpliwości, samozaparcia i kilku pokaleczonych palcach może się udać! Śliwę można rozmnażać na dwa sposoby: przez szczepienie przeprowadzane w stanie spoczynku drzew - na przełomie stycznia i lutego, albo prościej - przez okulizację, przeprowadzaną latem w okolicach lipca. Do rozmnożenia potrzebne będą ukorzenione pędy podkładki, o średnicy około 0,5 cm (można ukorzenić samodzielnie lub kupić podkładki u szkółkarza). Najpopularniejszą i najłatwiej dostępną podkładką dla śliw jest ałycza. Okulizacja letnia jest lepsza dla amatorów, ponieważ mamy bezpośredni dostęp do ukorzenionych podkładek, rosnących już na miejscu docelowym (choć można je jeszcze później przesadzać, jeśli zajdzie taka konieczność) oraz bezpośredni dostęp do pąków (tak zwanych oczek), na ulistnionych, tegorocznych pędach śliwy interesującej nas odmiany. Pobieranie oczek rozpoczynamy od usunięcia liści rosnących nad oczkiem. Oczko pobieramy ostrym nożem (najlepszy jest okulizak) i po usunięciu pasującego kształtem fragmentu kory na pędzie podkładki (około kilkunastu centymetrów nad ziemią) wraz z cienką warstwą tkanki pod nią, łączymy oczko odmiany szlachetnej z pędem podkładki. Aby połączenie było trwałe i się zrosło należy okręcić miejsce szczepienia specjalnymi paskami foliowymi, pozostawiając niewielki fragment szczytowy pąka na zewnątrz. W kolejnym roku sprawdzamy, czy oczko się zrosło i usuwamy folię. Po wypuszczeniu młodego pędu odmiany szlachetnej z zaokulizowanego oczka, wycinamy wierzchołkową część podkładki ponad oczkiem. W ten sposób w kolejnym roku otrzymujemy młode drzewko odmiany szlachetnej, które po kilku latach powinno przynieść pierwsze owoce. Metoda nie jest prosta, ale po jakimś czasie można dość do wprawy! Życzę powodzenia!

Inne porady tego eksperta