Róże: liście zwijają się w rurki, nie zawiązują się pąki kwiatowe [Porada eksperta]
Kocham róże, mimo kolców są piękne i dostojne. Ostatnio zauważyłam na moich ogrodowych różach, że liście zwinęły się w jakby rurki. Wygląda to okropnie. Na dodatek nie zawiązują się pączki. Dlaczego tak się dzieje? Co zrobić?
Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.
Tutki na liściach róży wywołuje tutkarz cygarowiec (Byctiscus betulae). Jest to krępy chrząszcz, długości 5-7 mm, metalicznie zielony lub połyskliwie niebieski. Jego głowa jest wydłużona w wąski ryjek. Wiosną często na blaszkach liściowych róży można zaobserwować ranki w postaci przerywanych łuków, co przyczynia się do skręcania się liści w luźne "cygara" (stąd nazwa szkodnika). Po powstaniu "cygar" samica składa w nie jaja, po jednym w jedną tutkę (jeśli w tutce jest więcej jaj niż jedno, oznacza to, że kilka samic złożyło w tutkę po jednym jaju). Każdego dnia samica robi 2 tutki, a w ciągu życia 20-30 tutek, czyli składa 20-30 jaj. Z jaj wylęgają się larwy i zjadają zwinięte liście. Dorosłe larwy wypadają na glebę i w niej się przepoczwarczają. Zimą dorosłe chrząszcze w glebie lub pod opadłymi liśćmi. Wiosną chrząszcze żerują na pąkach róży (dlatego u róż Pani nie zawiązały się pączki) i delikatnych młodych listkach, zanim osiągną dojrzałość płciową. Jest to tzw. żer uzupełniający. Tutkarz cygarowiec rzadko występuje licznie i w ogrodzie Pani zapewne nie jest tak liczny, że trzeba sięgać po chemiczne środki ochrony roślin. Wystarczy zapewne zbieranie tutek i ich niszczenie. Jeśli zabieg chemiczny jest konieczny, zastosować środek ochrony roślin z grupy pyretroidów zarejestrowany do ochrony róż.
Inne porady tego eksperta