Róża pnąca - żółkną liście [Porada eksperta]

2013-01-10 12:58

Proszę o poradę, jak uratować różę pnącą, której żółkną liście i wcześniej pojawiają się na nich małe dziurki, jakby coś je zżerało. Pojawiają się też na liściach drobne brązowe plamki. Dziękuję i pozdrawiam

Róża pnąca
Autor: GettyImages Róża pnąca
Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Z krótkiego opisu objawów chorobowych można wywnioskować, że cierpi ona od grzyba Peronospora sparsa, który wywołuje chorobę mączniak rzekomy róży. U roślin zaatakowanych przez tego grzyba na górnej stronie liści występują brązowe lub czerwone plamy. Od spodu, w miejscu plam pojawia się delikatny, jasnoszary nalot grzybni. Przy dużej wilgotności powietrza (jak tej wiosny) i niskiej temperaturze porażone liście żółkną i opadają. Na roślinach pozostają tylko liście wierzchołkowe. Gdy nastąpi suche lato i wzrośnie temperatura, wtedy plamy na blaszkach liściowych zmienia barwę na brunatną, a liście pozostaną na krzewach róży. Zalecenia: sprawdzić, czy róże nie są zagęszczone, a przy podlewaniu unikać zwilżania liści. Zapobiegawczo można opryskiwać krzewy fungicydami przeznaczonymi do zwalczania mączniaka rzekomego. Po wystąpieniu choroby, jak w opisanym przypadku, należy dokładnie opryskiwać krzewy fungicydami co 7 dni, stosując 3-4 zabiegi. Dziurki w liściach wygryzają owady z gryzącym aparatem gębowym. Należy obserwować, czy nadal owady takie występują na różach. Jeśli tak, to trzeba wykonać wtedy przeciw nim zabieg zwalczania dostępnym pyretroidem zgodnie z jego etykietą-instrukcją stosowania.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają