Rośliny nadające się do gliny [Porada eksperta]

2013-01-10 12:48

Witam, mam dylemat jakie rośliny mogą zamieszkać na mojej działce. Niestety ziemia to glina, a ogród będzie od południa (wjazd z północy). Zupełnie nie wiem, o jakim mogę myśleć żywopłocie (najchętniej forsycje z kolcami - jeśli takie w ogóle są), z czego planować skalniak i tak naprawdę co oprócz trawy tam może się przyjąć. U sąsiadów są głownie tuje i rośliny w donicach :( Z góry dziękuję za pomoc Pozdrawiam

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Warto pokusić się o poprawienie struktury i żyzności gleby, choć będzie to proces długotrwały. W tym celu należy dodać do podłoża i przekopać na głębokość łopaty piasek oraz kompost lub ziemię liściową (ewentualnie torf odkwaszony). Docelowo proporcje między gruntem rodzimym, piaskiem i kompostem powinny wynosić 1:1:1. Aby regularnie wzbogacać ziemię w ogrodzie w próchnicę, warto jak najszybciej założyć na działce kompostownik i gromadzić w nim zielone resztki roślinne z działki, czyli rozdrobnione ścięte pędy i gałęzie, skoszoną trawę, chwasty bez nasion, obierki ziemniaków i warzyw, resztki owoców, zwiędłe kwiaty, popiół z kominka itp. Na żywopłot proponowałabym berberys Thunberga 'Atropurpurea' lub ognik szkarłatny. Obie te rośliny dobrze znoszą trudne warunki, lubią miejsca silnie nasłonecznione, ale znoszą też częściowe zacienienie. Aby dobrze rosły, warto na dno dołu, w którym będą sadzone, nasypać piasku i ziemi urodzajnej i wymieszać z podłożem. Podobną mieszanką należy zasypać dół po posadzeniu roślin. Skalniak jest nieco wyniesiony nad teren, a między kamieniami umieszczamy przepuszczalne podłoże, więc rośliny skalne dobrze się tu czują (niskie rośliny płożące jak płomyk (floks) szydlasty, głowienka wielkokwiatowa, smagliczka górska, gęsiówka biała, zawciąg nadmorski, żagwin ogrodowy, aster alpejski, dzwonek gargański, skalnice). Na glebie gliniastej dobrze czują się choina kanadyjska, cis pospolity, cyprysik groszkowy, cypryśnik błotny, metasekwoja chińska, dereń biały, irga pomarszczona, jaśminowiec wonny, kalina koralowa, leszczyny, migdałek trójklapowy, ostrokrzew, złotokap, zimowit jesienny, złocień wielki, języczka pomarańczowa. Można też w obniżeniu założyć wilgotną rabatę, na której będą rosły rośliny takie jak bergenia, hutujnia sercowata, kaczeniec, kosaciec żółty, krwawnica pospolita, omieg wschodni, pełnik europejski.

Inne porady tego eksperta