Ogród na podmokłym terenie - jak dobrać rośliny? Ekspert radzi

2024-07-16 13:28

Mam dość duży teren do zagospodarowania, niestety ziemia jest iłowa/gliniasta, czyli nieurodzajna i długo na niej utrzymuje się woda. Systemy odwodnienia (melioracja lub drenaż) zostały wycenione na sumę przekraczającą nasze możliwości finansowe. Proszę o sugestię w sprawie doboru roślin - krzewów i drzew. Co mogę posadzić?

podmokły ogród
Autor: GettyImages Założenie ogrodu na podmokłym terenie jest możliwe, trzeba tylko jego część zmienić w zbiornik retencyjny

Spis treści

  1. Co zrobić gdy jest podmokły teren? Jak poprawić strukturę gleby?
  2. Drzewa i krzewy na tereny bagienne. Co posadzić?
  3. Najlepsze byliny na podmokły teren
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Proszę rozejrzeć się po terenie i okolicznych posesjach i zobaczyć co dobrze rośnie. Naturalna szata roślinna to najlepszy wskaźnik. Warto zachować jej jak najwięcej. Sądzę, że na podmokłym terenie dobrze będą rosły odmiany olszy, wierzby. Może warto w obniżeniu tworzyć rozległe rabaty z bylin tolerujących okresowe zalewanie.

Inne porady tego eksperta

Co zrobić gdy jest podmokły teren? Jak poprawić strukturę gleby?

Jeśli to teren odrolniony, a gleba jest wyeksploatowana i wyjałowiona po wieloletnim stosowaniu nawozów chemicznych warto zacząć od poprawy jej żyzności i struktury. Aby poprawić strukturę gleby, zwiększyć jej przepuszczalność i ułatwić dostęp powietrza do korzeni należy rozłożyć warstwę piasku i wymieszać z glebą (najlepiej widłami szeroko zębnymi). Warto też dodawać do niej kompost (można kilkakrotnie w ciągu sezonu wegetacyjnego) – rozkładać i mieszać z glebą.

Dobrze jest też zastosować nawozy zielone, czyli wysiać np, łubin żółty, facelię, gorczycę, albo odpowiednią mieszankę (powinien doradzić sprzedawca w sklepie ogrodniczym) i przed kwitnieniem ściąć i rozdrobnić, pozostawić do zwiędnięcia a następnie wymieszać z wierzchnią warstwą gleby, ale tak by zapewnić dostęp powietrza (nie przykrywać całkowicie ziemią). Zielona masa organiczna szybko ulegnie rozkładowi.

Warto też zbadać pH gleby, bo to dla wielu roślin bardzo ważny element wegetacji. W centrach ogrodniczych można kupić małe zestawy odczynników pozwalające samodzielnie zbadać kwasowość gleby. Są też pehametry elektroniczne - wystarczy szpikulec, który jest częścią urządzenia umieścić w podłożu, a na skali pojawia się odczyt. Zbyt kwaśne podłoże należy jesienią zwapnować, a do zbyt zasadowego - dodać kwaśnego torfu.

Zobacz: Rośliny na podmokły teren. Zakładamy ogród na podmokłej działce

Drzewa i krzewy na tereny bagienne. Co posadzić?

Olsza czarna, olsza szara "Aurea" (Alnus incana), olsza szara "Laciniata", olsza szara "Pendula", czeremcha pospolita "Colorata" (Prunus padus), skrzydłorzech kaukaski (Pterocarya fraxinifolia) - to drzewa liściaste, które nadają się na podmokły teren. Z krzewów to m.in. dereń biały "Baihalo" i dereń rozłogowy "Flaviramea" oraz wierzba purpurowa "Nana" oraz kalina koralowa.

Najlepsze byliny na podmokły teren

Tutaj lista jest naprawdę długa. Jest wiele roślin, które nadają się na rabatę bagienną lub ogród deszczowy. Są nimi m.in.:

  • Jaskier ostry ‘Multiplex’ (Ranunculus acris),
  • Języczka pomarańczowa (Ligularia dentata),
  • Języczka Przewalskiego (Lisimachia przewalskii),
  • Kaczeniec syn. knieć błotna (Caltha palustris),
  • Kosaciec syberyjski (Iris sibirica),
  • Kosaciec żółty (Iris pseudoacorus),
  • Liatra kłosowa (Liatria spicata),
  • Manna mielec Variegata (Glyceria maxima),
  • Rodgersja kosztanowcolistna (Rodgersia aesculifolia),
  • Tojeść kropkowana (Lisimachia punctata),
  • Turzyca ptasie łapki Variegata (Carex ornitophoda),
  • Tatarak zwyczajny (Acorus calamus),
  • Wielosił błękitny (Polemonium caerulea),
  • Wielosił rozesłany (Polemonium reptans).

opracowanie: redakcja serwisu

#MuratorOgroduje: Oczko wodne
Materiał sponsorowany