Rośliny na podmokły teren [Porada eksperta]

2013-01-10 13:06

Mam działkę na terenie podmokłym. Wiele roślin ginie. Jakie rośliny ozdobne mogę uprawiać na mojej działce? Dziękuję i pozdrawiam. Halina

Kaczeniec
Autor: GettyImages Kaczeniec
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Może rozwiązaniem byłaby rabata „bagienna” zlokalizowana w obniżeniu terenu. Można by nadać jej kształt podłużny i obsadzić roślinami, które dobrze rosną w miejscach wilgotnych i znoszą okresowe zalewanie. Do tej grupy należą: - kosaciec żółty, - kaczeniec (knieć błotna), - czermień błotna (kalla), - pierwiosnek kwiecisty, - kroplik, - tulejnik amerykański i kamczacki. Na stale wilgotnej, ale nie zalewanej glebie, w słońcu i półcieniu dobrze rosną: - języczka pomarańczowa, - liatria kłosowa, - wielosił błękitny (gleba uboga w wapń), - skalnica Arendsa, - tojeść kropkowana, - kosaciec syberyjski, - tawułka Arendsa, - przywrotnik ostroklapowy. Wilgotnej gleby potrzebują kalina koralowa i jej piękne odmiany ‘Compactum’ i ‘Roseum’ (buldeneż), wierzba integra ‘Hakuro-nishiki’ i ‘Pendula’, wierzba purpurowa ‘Nana’ i ‘Pendula’, wierzba iwa ‘Kilmanrock’ (inaczej ‘Pendula’). Dereń biały (odmiany) toleruje gleby wilgotne i znosi wapń w podłożu, a jego odmiana ‘Elegantissima’ znosi też okresowe zalewanie. Klony palmowe (japońskie) wymagają podłoża wilgotnego, przepuszczalnego i lekko kwaśnego, ale stanowisko musi być zaciszne. W cieniu i półcieniu dobrze rosną na glebach wilgotnych funkie (jest tak wiele odmian, że można stworzyć z nich piękną urozmaiconą kompozycję) oraz bergenia sercowata. Przy ścianie lub pniu drzewa można posadzić hortensję pnącą (wymaga kwaśnego podłoża) lub bluszcz pospolity (nie lubi gleb kwaśnych). Innym sposobem na zagospodarowanie podmokłej działki może być stworzenie układu podwyższonych rabat, czyli zbudowanie rodzaju skrzyń-pojemników wysokości 20-70 cm (z desek, bali, betonowych elementów prefabrykowanych, murowanych z cegły lub z betonu), w których podłoże nie traci kontaktu z glebą, bo nie mają one dna, ale korzeniom posadzonych roślin nie zagraża zalewanie. Ich ścianki muszą być zagłębione w ziemi na około 1/3 wysokości. Rabaty takie wypełnia się podłożem odpowiednim dla wybranej grupy roślin. Trzeba jednak dbać, o dobór gatunków – im niższa rabata tym niższe rośliny (i płytszy system korzeniowy). W ten sposób można też uprawiać warzywa.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają