Rośliny na piaszczystą glebę [Porada eksperta]
Na części mojego ogrodu znajduje się na co najmniej 50 cm głębokości ziemia piaszczysta (piach). Jak mogłabym zagospodarować tę część ogrodu przy jak najmniejszych nakładach finansowych. Co powinnam zrobić, aby posadzić tam drzewka i krzewy owocowe. Czy mogę posiać tam trawę, jeżeli tak to jaką. Przy płocie chcę posadzić tuje, tylko jakiej odmiany? Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.
Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.
Wadą piasków jest przede wszystkim szybkie przesiąkanie wody i składników pokarmowych w głąb gleby, co powoduje że korzenie roślin mają zbyt mało czasu, aby je pobrać i wykorzystać. Dodatkowo rośliny rosnące na piaskach są znacznie bardziej wrażliwe na przemarzanie. Najlepszym wyjściem byłoby nawiezienie na cały teren kilkunasty do kilkudziesięciu centymetrów żyznej ziemi. To jednak wyjście dość kosztowne. Można także posadzić rośliny, które na takim podłożu czują się znakomicie, np. iglaki (większość jałowców: Juniperus communis, J. chinensis, J. conferta, J. media, J. sabina i J. squamata; świerki: Picea pungens oraz sosen Pinus aristata, P. mugo, P. nigra, P. parviflora, P. sylvestris). Roślinami okrywowymi, stosowanymi zamiast trawników na takie tereny są np. macierzanki (Thymus serpyllum, T. praecox). Jeśli zaś chodzi o drzewa i krzewy owocowe oraz inne rośliny, wymagające zdecydowanie żyźniejszych gleb, minimum tego, co możemy zrobić, to podczas sadzenia wykopać znacznie większy dół (dla drzew nawet 1 m szerokości i głębokości) niż wynosi średnica pojemnika, w którym zakupiliśmy roślinę. Tak przygotowany dół wypełniamy żyznym podłożem przeznaczonym dla danej rośliny i dopiero wtedy ją wsadzamy, pamiętając na koniec o lekkim udeptaniu podłoża wokół rośliny i obfitym podlaniu. Na żywopłot, zamiast tuj, polecam raczej cyprysiki Chamaecyparis lawsoniana złocistą odmianę 'Alumigold' lub niebieskawą 'Alumii', a jeśli ma być żywa zieleń - odmianę 'Columnaris'. Wszystkie te rośliny mają wygląd bardzo podobny do tuj, są jednak lepiej przystosowane do piaszczystego podłoża. Można z nich tworzyć ażurowe szpalery lub formowane żywopłoty (w tym wypadku należy sadzić gęściej, nawet co 0,5 m). Na trawnik wybieramy mieszanki nasion traw pod kątem nasłonecznienia i intensywności użytkowania danej części ogrodu. Należy prawidłowo przygotować podłoże: na wyrównaną glebę nawieźć około 5 cm substratu torfowego lub kompostu, następnie zwałować lub dobrze udeptać. Potem delikatnie, bardzo płytko przegrabić. Wysiać trawę, ponownie zwałować i obficie podlać (delikatnym strumieniem lub zraszaczem, tak aby nasiona nie spłynęły). Podlewać przez pierwsze 2-3 tygodnie często (nawet dwa razy dziennie) i czekać na efekty.
Inne porady tego eksperta