Rośliny iglaste w ogrodzie [Porada eksperta]

2013-01-10 13:30

Jestem ogrodnikiem amatorem i na dodatek początkującym. Bardzo chciałabym zasadzić zwykłe świerki, świerki srebrne i inne iglaki - najlepiej szybko rosnące. Ziemia w moim ogrodzie to z wierzchu czernoziem, pod spodem (poniżej 1 m) - glina. Czy na takiej ziemi mogę sadzić iglaki? Jakie iglaki byłyby najlepsze? Które szybko rosną? I najważniejsze: jak zapewnić drzewom najdogodniejsze warunki?

Iglaki na pniu
Autor: GettyImages Iglaki na pniu.
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Podłoże o takiej miąższości czarnoziemu jest bardzo dobre dla znacznej większości roślin (jeżeli przez czarnoziem rozumiemy żyzną próchniczną glebę). Do najszybciej rosnących drzew iglastych należą daglezje (Pseudotsuga taxifolia). Ze względu na szybkość wzrostu warto też posadzić jodłę kalifornijską, jodłę Veitcha, świerki: serbski (najszybciej rosnący gatunek świerka), kłujący (czyli srebrny), jego odmianę 'Hoopsi', sosnę czarną (początkowo rośnie bardzo szybko), sosnę wejmutkę i sosnę himalajską. Szybko rosną też modrzewie (przebarwiają się jesienią na żółto i na zimę tracą igły). Spośród wysokich krzewów iglastych szybko rosną żywotniki zachodnie (Thuja occidentalis) odmiany: 'Aurreospicata', 'Aurescens', 'Brabant', Columna', 'Smaragd', 'Spiralis'; żywotnik olbrzymi (Thuja plicata) odmiany 'Kórnik' i 'Zebrina'. Kompozycję z wysokich drzew i krzewów warto uzupełnić krzewami niskimi i rozrastającymi się szeroko, np. jałowcem pospolitym (Juniperus communis) 'Dupressa Aurea', jałowcem płożącym (J. horizontalis) 'Blue Chip', 'Wittoni', jałowcem łuskowym (J. squamata) 'Blue Carpet', 'Grey Owl'. Iglaki nie potrzebują specjalnej pielęgnacji. Dobrze rosną w średnio żyznej glebie o umiarkowanej wilgotności. Najbliższej wiosny po posadzeniu można zasilić je kompostem albo nawozem do iglaków (dostępne w sklepach ogrodniczych) i powtarzać zabieg co roku (można zasilać wiosną i pod koniec lipca, ale ponieważ podłoże jest żyzne, powinno wystarczyć nawożenie wiosenne).

Inne porady tego eksperta