Rododendron choruje [Porada eksperta]
Witam! Posadziłam w tym roku szczepione rododendrony. Od 2-3 tygodni młode tegoroczne liście pokryte są rudobrązowym nalotem, liście są wzdłuż osi zwinięte i lekko suche. Stosowałam preparat miedzian, ale efektu nie widać. Może winne jest podłoże - stosowałam specjalną ziemię do wrzosowatych. Proszę o poradę.
Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.
Różaneczniki i azalie są bardzo wrażliwe na niekorzystne warunki środowiska. Reagują na nie m.in. brązowieniem liści. Choroba ta może nie być powodowana przez patogena. Na różanecznikach w różnym wieku, po ostrej zimie z licznymi skokami temperatury, pojawiają się na brzegach liści początkowo czerwonawe plamy, które szybko brązowieją i rozszerzają się w kierunku nerwu głównego. Charakterystycznym objawem jest również zawijanie się brzegów liści ku dołowi. Po wyjęciu takich roślin z podłoża widać zbrunatnienie wierzchołków korzeni i redukcję ich liczby. W wyniku tych zmian krzewy rosną bardzo wolno, a w suchych latach zamierają. Jest to choroba wywołana przez niesprzyjające warunki zimowe, stąd Miedzian 50 nie pomógł. Pani podaje, że na liściach pojawił się rudobrązowy nalot. Czy są to zarodniki grzyba? Jeśli tak - to może przyczyną choroby jest grzyb, np. Colletotrichum gloeosporioides wywołujący antraknozę. Na liściach pojawiają się wtedy początkowo małe, okrągłe lub owalne, szarawe, później brązowe plamy. Plamy powiększając się tworzą charakterystyczne pierścienie. Na powierzchni plam pojawiają się ciemne skupiska zarodników. Zalecane są zabiegi fungicydami: Topsin M 70 WP, Sportak Alpha 380 EC, Dithane, Penncozeb lub Bravo 500 SC. Zabiegi należy przeprowadzić 2-3 krotnie co 7-10 dni, stosując - jeśli to możliwe - preparaty przemiennie.
Inne porady tego eksperta